Česká Evropa

Unie se dohodla. Státy řekly, jak pomohou v energetické krizi

Státy Evropské unie se dohodly, jak chtějí snížit dopady energetické krize. Mezi opatřeními je například zdanění mimořádných zisků elektráren a využití těchto peněz na podporu lidí a podniků.

"Ministři dosáhli politické dohody ohledně opatření ke snížení vysokých cen elektřiny," oznámilo české předsednictví v Radě EU na twitteru. Mimořádná energetická rada mimo jiné stanovila limit na zisky elektráren, které využívají levnější zdroje, než je plyn. 

Nově tak bude moct příjem těchto elektráren být maximálně 180 eur za megawatthodinu. Podle politiků totiž tyto společnosti vydělávají na vysokých cenách, aniž by musely vyvíjet nějaké úsilí. Příjmy nad touto hranicí mohou státy využít pro opatření, která mají pomoct lidem a firmám.

Související obsah

Dalším krokem, který má pomoci s překonáním letošní zimy, je takzvaný solidární příspěvek. Společnosti, které dodávají fosilní paliva, by měly platit nejméně 33procentní daň z mimořádných zisků. Pokud si tedy společnost letos vydělala přes pětinu více, než byl v posledních čtyřech letech průměr, jedná se o přebytečný příjem, který bude zdaněný a využitý na vládní pomoc lidem a firmám.

V Evropské unii se také bude ve vybraných hodinách snižovat spotřeba elektřiny. Jedná se o takzvanou špičku, během které je spotřeba nejvyšší. Nově v ní má být spotřeba o pět procent nižší. Samy státy si mají tyto hodiny vybrat, dohromady mají tvořit desetinu zimních měsíců. 

"Každý stát přitom bude mít možnost adaptovat toto řešení na domácí podmínky. Evropská komise si taktéž odnesla úkol pracovat na dalších krocích, které by měly ceny energií stabilizovat," okomentoval výsledky jednání na twitteru premiér Petr Fiala (ODS).

Památky se už kvůli krizi ponořily do temnoty:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz