Ekonomika

Zoo, divadla či akvaparky drtí drahé energie. Netuší, zda jim stát pomůže

Mnohamilionové ztráty kvůli drahým energiím už počítají městské i obecní organizace. Musí kvůli tomu šetřit, zvyšovat vstupné a po Novém roce řadě z nich hrozí i uzavření. Pomoci by jim mohlo vládní zastropování cen energií, ale parametry případné pomoci stále neznají.

Jihlavská zoo. Nejnavštěvovanější atrakce na Vysočině. Náklady na energie tu teď mají dvojnásobné. Šetření nestačí.

"My vytápíme vodu pro krokodýly na 27 stupňů, těm to níž dát nejde, protože oni přestanou žrát, jakmile by se snížila teplota," uvedla ošetřovatelka Lubomíra Ševčíková.

Zahrada platila za energie v uplynulých letech tři a půl milionu korun, letos to bude nejméně sedm. Chybějící peníze bude muset doplatit zřizovatel, tedy město Jihlava, a návštěvníci. "Třeba i za cenu zvýšeného vstupného," podotkla ekonomka zoo Hana Krejčová.

Související obsah

Ve 12milionové ztrátě je i jihlavský městský akvapark. Navíc ceny za energie se tam mají brzy ztrojnásobit. "Budeme muset buď omezit provoz, zvýšit vstupné, zkrátit provozní dobu, nebo snížit teplotu vody," vyjmenoval Martin Málek ze Služeb města Jihlavy, které akvapark provozují.

Vyloučit nelze ani to, že se kvůli vysokým nákladům energie bude muset celý akvapark zavřít.

Skoro milion v mínusu je kvůli drahým energiím i pardubické divadlo. Šetřit už nemá kde. Potřebuje pomoc od města. "Bez ní bychom si v příštím roce určitě neporadili. Hráli bychom méně, nebo při svíčkách," řekl Petr Dohnal, ředitel Východočeského divadla Pardubice.

Městským organizacím by pomohlo zastropování cen energií. "Ještě jsem nenašla dokument, podle kterého bych mohla říct, že se nás zastropování týká a jak," kroutí hlavou Krejčová. "V tuto chvíli vůbec netušíme, jestli se nás zastropování týká, nebo ne," doplnil Málek.

Související obsah

"Věříme, že k nějaké dohodě do konce roku ještě dojde," doufá Dohnal. Vláda má přesná pravidla pro zastropování cen schvalovat příští středu 5. října.

"Konečná podoba zastropování ceny se bude odvíjet od výsledků páteční mimořádné evropské rady ministrů pro energetiku," uvedl mluvčí ministerstva průmyslu Vojtěch Srnka.

Zastropování by se mělo týkat domácností, menších a středních firem do spotřeby plynu 630 megawatthodin ročně a do této spotřeby se mohou vejít právě i některé státní a městské instituce a organizace.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz