Experti na cestách

Část Itálie žije vlastním životem. Lidé tam pracují jen půl roku

Itálie, jak ji neznáte. Ve speciálu pořadu Experti na cestách reportérka TN Live navštívila Kalábrii a přinesla o ní mnoho zajímavých informací. Co všechno jste nevěděli?

Kalábrie je část Itálie, která si žije tak trochu svým vlastním životem. Lidé se tam berou velmi brzy, rozvod je stále tabu, a proto mají muži i ženy "tajné" milence a milenky. Mafie je tam silnější než stát. "Vše tady vlastní a řídí kalábrijská mafie, která se jmenuje 'Ndrangheta'," popisuje CK Blue Style.

Největším zdrojem příjmů je cestovní ruch, pak zemědělství. Není tam v podstatě skoro žádný jiný průmysl. Proto také většina tamních obyvatel pracuje pouhých šest měsíců ročně, tedy od května do října. V zimě pak dostávají podporu v nezaměstnanosti, která činí přibližně 700 euro měsíčně, což je v přepočtu zhruba 17 tisíc korun. 

Související obsah

​Do Kalábrie jezdí mnoho lidí kvůli odpočinku. Navštívit tam můžete třeba stále aktivní sopku Stromboli na stejnojmenném ostrově. "Sopka jednou za čtvrt hodiny vychrlí dým a je to velmi krásná podívaná. S tímto ostrovem se pojí milostný příběh, v roce 1950 tady velice známý italský režisér Roberto Rossellini natáčel film Stromboli a právě na ostrově se dal dohromady s herečkou Ingrid Bergmanovou. Byli spolu sedm let a měli tři děti," nastínila Ilona Topolová, manažerka komunikace CK Blue Style.

Kalábrie má ale i zajímavou historii. Najdete tam pohádkové pláže s jemným bílým pískem, kde si připadáte jako v ráji. Třeba u kaple Piedigrotta, kterou ve skále vybudovali námořníci. Podle pověsti tam byla v 17. století bouře, při které ztroskotala loď. Námořníci se prý jako zázrakem vyplavili na pláž společně s obrazem svaté Madony, které pak jako poděkování za život postavili oltář.

Související obsah

​Výraznou stopu zanechala v Kalábrii kromě Řeků samotných i řecká mytologie. Mys Capo Vaticano získal své jméno podle věštkyně Manto, která žila v jeskyni a lidem říkala pravdu. Když chtěl někdo proplout Messinskou úžinou u Sicílie, kterou střežily mořské příšery Skylla a Charybda, zeptal se věštkyně, jestli je vhodný den, či nikoliv.

Capo Vaticano je ale především místo, ze kterého uvidíte celý jih Itálie jako na dlani. Stačí, aby bylo jasno, a z jediného bodu vidíte na italskou pevninu, sopku Etnu na Sicílii i vulkanický ostrov Stromboli. Na útesech tam volně roste tymián, oregano nebo kaktusové fíky. Ty ale raději v přírodě netrhejte, i když vás budou lákat sebevíc. Mají trny, a tak snadno přijdete k nepříjemnému zranění, které by vám mohlo narušit romantický večer při západu slunce. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz