Do lesa

Děsivé zvuky z lesa. Myslivci ukázali, jak jeleni v říji lákají své družky

Podzim hlásí čas jelení říje. Jak jeleni svolávají laně a jak ukazují, že jsou v jejich tlupě, prozradili odborníci v pátečním pořadu Do lesa na TN Live. Můžete si poslechnout i specifické zvuky, které jeleni v říji vydávají.

Období jelení říje začíná zhruba v polovině září a končí přibližně v půlce října. "Je to významná událost, tedy rozmnožovací cyklus. Probíhá na říjištích, která si jeleni sami vybírají. Začátek říje určuje jednak nadmořská výška, počasí, ale hlavně říjnost laní," říká profesionální myslivec a oborník Jaroslav Vaníček.

Toto období má v sobě kouzlo, kterému neodolá téměř žádný z fotografů, kteří milují přírodu. "Fotografuji všechno. Všechna zvířata, krajiny, přírodu, ale jeleni, to je něco úžasného. Když propadnete kouzlu jelení říje, to se nedá nahradit," nastínil fotograf Jaromír Zumr.

Související obsah

​Jelen během říje nepřijímá potravu, takže na konci období ztrácí 30 až 40 kilogramů váhy, vydává také velmi specifické zvuky. "Když se shromažďují na říjišti, kam putují mnohdy dlouhé kilometry, tak první troubení jelena je tzv. hledající jelen, kdy on shání laně do tlupy. U laní poté troubí monotónním způsobem, který je výraznější. Dává tak světu najevo, že ty laně jsou jeho," popisuje Vaníček.

Další typ troubení je výzva. "Jeden z bočních jelenů přijde k tomu hlavnímu a vyzývá ho na souboj. To troubení je daleko intenzivnější, vzteklejší, tím se totiž zastrašují. Příchozí jelen jde k laním a neustále troubí, hlavní jelen mu odpovídá, pak se otočí proti sobě parožím a zaklesnou se do sebe," vysvětluje profesionální myslivec.

Související obsah

​Jako z každého souboje, tak i z tohoto vyjde vítěz a poražený. "Ten poražený většinou odbíhá, pokud si neodnáší zranění, která jsou někdy až smrtelná. Vítězný jelen zůstane stát a vydává tzv. vítězný ryk, který je znamením, že vyhrál souboj a laně jsou jeho," uzavírá Vaníček.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz