Zahraničí

Rusové na Ukrajině masakrují civilní obyvatelstvo. Přeživší popsal mučení

Od začátku invaze na Ukrajinu se podle pozorovatelů ruské ozbrojené síly dopustily mnoha válečných zločinů. Kromě úmyslných útoků na civilní cíle četně elektráren, škol a nemocnic, Rusové na Ukrajině cíleně masakrují a mučí civilní obyvatelstvo.

V pátek u Záporoží Rusové ostřelovali humanitární konvoj aut, které jely pro Ukrajince z nově anektovaných území. Na místě zůstalo 25 mrtvých a 50 zraněných. Ale to je jen střípek ze série ruských válečných zločinů.

"Na základě shromážděných důkazů je jasné, že Rusové na Ukrajině páchají válečné zločiny," uvedl Erik Møse, předseda nezávislé mezinárodní vyšetřovací komise pro Ukrajinu.

Ruské ostřelování proměnilo přístavní město Mariupol v trosky. Celý svět s hrůzou sledoval otřesné záběry ze zasažené nemocnice, rakety zničily i tamní divadlo a civilisté i vojáci se museli týdny schovávat v továrně Azovstal.

Související obsah

Rusové shodili raketu také na nákupní centrum poblíž Vinnycije, jednou z obětí byla i holčička s downovým syndromem, kterou bomba rozervala na kusy.

V Buče na předměstí Kyjeva Ukrajinci po osvobození našli masový hrob se stovkami těl. OSN mluví o genocidě. Mnohé z obětí nesly zjevné známky mučení. A tím to nekončí, další masový hrob našly ukrajinské jednotky po osvobození města Izjum.

"Některá těla jsme našli se svázanýma rukama nebo provazy kolem krku. Některá nesou známky zlomených kostí. Oběti byly před smrtí mučeny," popsal zástupce Charkovské oblastní prokuratury Volodymyr Lymar.

Související obsah

Poté, co v posledních týdnech začali Ukrajinci osvobozovat území na východě Ukrajiny, se svět začal dozvídat otřesná svědectví o mučení.

"Když mě svazovali, někdo prohlásil: Pořádně mu to zavaž, aby mu látka nespadla z očí, až mu budeme dělat elektrické šoky, u toho padají i vlasy. A pak začali," vypověděla jeden z přeživších hrůzných činů.

Existují také zprávy o nuceném přemisťování ukrajinských dětí na Ruskem okupovaná území nebo přímo do Ruska. "Mluvíme o téměř 250 tisících dětí, o kterých se domníváme, že byly odebrány a násilně deportovány do Ruska," řekla místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková.

Rusové podle OSN na Ukrajině zabili na 6 000 civilistů, včetně více než 370 dětí. Skutečný počet obětí války je ale nejspíš výrazně vyšší.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz