Zahraničí

Jsme na osvoboditelské misi, řekl Putin k anexi čtyř oblastí na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin oficiálně oznámil anexi čtyř okupovaných území na východě Ukrajiny. Konáme podle vůle milionů lidí, je to jejich základní právo, prohlásil. Podle Putina je ruská armáda na "osvoboditelské misi". Mimořádný projev přednesl v Kremlu před členy obou komor parlamentu.

Putin v pátek odpoledne předstoupil před zákonodárce, aby oznámil, že Rusko anektuje Doněckou, Luhanskou, Chersonskou a Záporožskou oblast. Činí tak na základě referend, jejichž výsledky Západ a Ukrajina neuznávají a pokládají je za zmanipulované.

Jeho vystoupení mělo začít ve 14 hodin, šéf Kremlu měl ale 18minutové zpoždění. "Víte, že v Luhanské a Doněcké republice a Chersonské a Záporožské oblasti se odehrála referenda. A máme výsledky. Lidé udělali svoji volbu, svoji jednoznačnou volbu, a proto dnes podepisujeme dohody o přijetí těchto oblastí do Ruské federace," začal Putin.

Související obsah

"Jsem si jistý, že Státní duma přijme tyto čtyři nové regiony do Ruské federace, čtyři nové subjekty Ruské federace. Protože to byla vůle milionů lidí v těchto oblastech. Je to samozřejmě jejich právo. Základní právo, které vyplývá z Charty OSN a práva na sebeurčení národa. Je to historické právo, které využívali všichni naši předci, kteří bojovali za svůj národ," tvrdil.

Jak upozornila agentura TASS, mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov ještě před jeho projevem prohlásil, že útok na anektovaná území bude Moskva pokládat za napadení Ruska. "Tato území se stanou nedílnou součástí a suverénním územím Ruské federace," uvedl.

Související obsah

Šéf Kremlu výhrůžku o ochraně ruských hranic "všemi dostupnými prostředky" zopakoval i v pátek. "Kyjevský režim by měl respektovat vyjádření vůle obyvatel v těchto regionech, protože toto je jediná cesta k míru. Budeme bránit naši zemi prostřednictvím všeho, co máme, veškerými prostředky. Zajistíme bezpečný život všem našim lidem, to je cíl naší osvoboditelské mise," řekl Putin.

Ukrajinská vláda se anektovaných území vzdát nehodlá. Společně s Krymem, který Rusko obsadilo už na jaře 2014, je bude nadále pokládat za svoji součást.

Putin ještě před ceremonií podepsal uznání nezávislosti Chersonské a Záporožské oblasti, uvedla agentura AP. V případě Doněcké a Luhanské tak učinil už v únoru v předvečer invaze na Ukrajinu.

Související obsah

Projev ruského prezidenta mezi prvními odsoudil český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). "Putin může mít proslovů, kolik chce, sprostou krádež území Ukrajiny mu neuznáme. Ruská potápějící se loď chce stáhnout ke dnu i nevinné lidi a území suverénního státu. To nedovolíme. Budeme se zasazovat o zřízení mezinárodního tribunálu a potrestání zločinných představitelů Ruska," napsal na twitteru.

Situaci komentuje ministr zahraničních věcí Jan Lipavský:

​"Česká republika neuznává referenda o připojení čtyř ukrajinských oblastí k Rusku. Anektování těchto území ze strany Ruska je nepřijatelné a nelegitimní. ČR i nadále považuje tato území za ukrajinská," vzkázal premiér Petr Fiala (ODS).

Rázně proti ruskému rozhodnutí se postavila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. "Protiprávní anexe vyhlášená Putinem nic nezmění. Všechna území nelegálně okupovaná ruskými útočníky jsou ukrajinskou zemí a součástí tohoto suverénního národa budou navždy," uvedla.

"Prezident republiky Miloš Zeman odsuzuje ruskou agresi proti Ukrajině, odsuzuje ruskou krádež ukrajinského území a společně s dalšími ústavními činiteli prohlašuje, že anexe ukrajinského území nesmí být a nebude uznána. Rusko se dopouští zločinů proti míru," napsal Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR generál Jiří Šedivý:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz