Domácí

Migranti přespávají na pražském hlavním nádraží. Jsou tam i rodiny s dětmi

Řada migrantů, převážně ze Sýrie, se teď objevila na hlavním nádraží v Praze. V jeho okolí se pohybuje a přespává více než 200 běženců. Mezi nimi jsou i rodiny s malými dětmi.

Většina běženců prý prošla lustrací a měla by Česko opustit do třiceti dnů. Na pražském hlavním nádraží jim pomáhají dobrovolníci, většina uprchlíků se prý do Prahy dostala po strastiplné několikaměsíční cestě.

"Tady chodím pomáhat lidem ze Sýrie. Nosím sem jídlo, oblečení, zdravotní potřeby. Nemají peníze," sdělil dobrovolník z Iráku. "My jsme na základě žádosti vlády přistavili na hlavní nádraží speciální vlak, tento vlak je určený pro přenocování uprchlíků, prioritně pak pro rodiny s dětmi a nezletilé," uvedl mluvčí Českých drah Lukáš Kubát.

Ve vlaku může přespat zhruba 80 běženců, musí ho ale opustit už v šest hodin ráno. Během dne není pro uprchlíky na hlavním nádraží zajištěno žádné zázemí, musí tak bivakovat před hlavní budovou. Z nádražní budovy je policie nebo bezpečnostní služba vyhání. "Vevnitř to je zakázané a musí být venku," vysvětlil dobrovolník.

Související obsah

"Velice intenzivně se na tuto lokalitu zaměřujeme, ostatně jsme také v kontaktu s policií, nicméně tuto situaci musí řešit vláda České republiky," řekl mluvčí Magistrátu hlavního města Prahy Vít Hofman.

"Jsme obnovili kontroly na hranicích mezi Českou republikou a Slovenskem, to je ten základní nástroj, samozřejmě to nestačí a musíme hledat řešení i na evropské úrovni, jednat s dalšími zeměmi, to velmi intenzivně děláme, v rámci skupiny V4, bude potřeba obnovit jednání Evropské unie s Tureckem. V případě syrské migrace nejsme cílovou zemí, jsme tranzitní zemí, ale i tak chceme, abychom odradili převaděče od této trasy," prohlásil premiér Petr Fiala (ODS). "Jsou všude a je to peklo, Rakušan je totálně neschopný, měl zavřít hranice už před měsícem," myslí si předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz