Zahraničí

Rusko nečekaně zastavilo dodávky plynu do Itálie. Svádí to na Rakousko

Rusko nečekaně zastavilo dodávky plynu do Itálie. Svádí to na Rakousko
Gazprom | Zdroj: TV Nova

Napětí kvůli energetické krizi vyvolané válkou na Ukrajině dál stoupá. Rusko v sobotu zastavilo dodávky zemního plynu do Itálie. Gazprom tvrdí, že problém je na straně Rakouska, přes které surovina do země proudí.

Italská energetická společnost Eni v sobotu informovala, že ruský plynárenský koncern zastavil dodávky zemního plynu do Itálie. Píše o tom agentura Bloomberg.

Gazprom do Říma vzkázal, že už nemůže dodávat plyn přes Rakousko. Za normálních okolností ruský plyn teče do obce Tarvisio na italsko-rakouských hranicích, odkud ho plynovody distribuují dál.

"Gazprom informoval, že nemůže potvrdit objem plynu vyžádaný na dnešek, kdy uvedl, že není možné dodávat plyn přes Rakousko. Proto budou dnešní dodávky ruského plynu přes vstupní bod Tarvisio nulové," uvedla společnost Eni.

Související obsah

Rakousko však podle mluvčího Eni plyn od Gazpromu zřejmě nadále dostává, upozornila agentura Reuters. Firma zjišťuje, zda a kdy by se dodávky daly obnovit.

Itálie před začátkem rusko-ukrajinské války dovážela asi 40 procent plynu z Ruska. Potom si alternativní dodávky fosilního paliva zajistila od exportérů v severní Africe. Ruský plyn už jimi zčásti dokázala nahradit.

Za plyn až 80 tisíc měsíčně. Němci jsou v šoku z brutálního zdražení:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz