Domácí

Výbuchy plynovodů Nord Stream: Přístroje je zaznamenaly i v Česku

Výbuchy plynovodů Nord Stream: Přístroje je zaznamenaly i v Česku
Nord Stream | Zdroj: Profimedia

Seizmické přístroje v Česku zaznamenaly dvě silné exploze v Baltském moři. Podle odborníků se jedná o výbuchy plynovodů Nord Stream 1 a 2. Vyšetřovatelé stále pracují s verzí, že šlo o cílený útok.

Měřicí stanice ve Švédsku a Dánsku ohlásily v pondělí 26. září dva silné výbuchy v okolí plynovodů Nord stream 1 a 2. Výbuchy zaznamenaly i seizmické stanice v České republice.

Podle odborného pracovníka seizmického oddělení Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR Jana Zedníka lze zaznamenané exploze jednoznačně přiřadit k výbuchům rusko-německých plynovodů. "V této oblasti jsou přirozená zemětřesení vzácná a nejsou příliš silná," vyvrací Zedník možné další varianty.

Související obsah

Citlivější seizmické stanice měly údajně zaznamenat silnější jevy v pondělí večer. Ze záznamu bylo následně možné určit epicentrum. To odpovídá lokaci Baltského moře. Právě tam se plynovody nachází.

Potíže v pondělí večer nejprve ohlásili u plynovodu Nord Stream 1, kde byl zaznamenán pokles tlaku. Později se stejný problém vyskytl i u druhého plynovodu. Vyšetřování se ujaly německé úřady. Ty pracují s teorií, že šlo o cílený útok.

Cílený útok na plynovody Nord Stream. Švédsko a Dánsko hlásí podmořské výbuchy:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz