Zahraničí

Ukrajinci mají velké plány. Po osvobození Lymanu chystají důležitý krok

Ukrajinci v sobotu vstoupili do Lymanu v Doněcké oblasti a podle prezidenta Volodymyra Zelenského probíhají ve městě boje. Gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj avizoval, co plánuje v dalších dnech a týdnech.

"Až okupanti opustí Lyman (pokud budou moct a mít čas), začne osvobozování Luhanské oblasti. Všichni na to čekáme a jsme připravení," citoval Hajdaje portál Ukrajinska Pravda. Jak bude osvobozování okupovaných míst probíhat, to podle něj ví jen armáda.

O pokračování bojů v Luhanské oblasti se zmínil i na sociální síti Telegram. "V průběhu deokupace každé osady se budeme okamžitě starat o životně důležité potřeby," napsal. Ruští vojáci podle něj při úprku z města natáčí videa, ve kterých si stěžují, že jsou opuštění a že neví, co dělat.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotním projevu prohlásil, že o Lyman se ještě bojuje. To uvedla i ukrajinská náměstkyně ministra obrany Hanna Maljarová. Zelenského poradce Kyrylo Tymošenko však bez komentáře na telegramu sdílel video, ve kterém ukrajinští vojáci oznamují, že Lyman osvobodili.

Související obsah

O úspěších Ukrajinců na východě země svědčí i vyjádření mluvčího ruského ministerstva obrany. "V souvislosti s hrozbou obklíčení se jednotky stáhly z osady Krasnyj Lyman na východnější pozice," řekl podle agentury TASS.

Lyman používají ruská vojska jako dopravní uzel pro zásobování operace na severu Doněcké oblasti. Velká porážka Rusů by mohla přijít jen chvíli poté, co ruský prezident Vladimir Putin ohlásil anexi Luhanské, Doněcké, Chersonské a Záporožské oblasti.

Neúspěch Rusů už stihl rozzuřit čečenského vůdce Ramzana Kadyrova. "Podle mého osobního názoru by měla být přijata razantnější opatření až po vyhlášení válečného stavu v pohraničních oblastech a použití jaderných zbraní s nízkou účinností," uvedl na telegramu.

Informace o obklíčení ruských vojáků se objevily už v sobotu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz