Zahraničí

Blíží se prudký pokles teplot. La Niña hrozí Evropě extrémní zimou

Blíží se prudký pokles teplot. La Niña hrozí Evropě extrémní zimou
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

Meteorologická zima sice začíná až v prosinci, letos ale pocitově úřadovala už některé dny v září. A podle odborníků to nebude lepší ani v říjnu a listopadu. Podepíše se na tom astronomický jev La Niña, ve kterém se teď začal prudce ochlazovat vzduch, jenž se žene na Evropu a Severní Ameriku.

La Niña, atmosférický jev nad Tichým oceánem, se ochlazuje. Studený vzduch proudí do Severní Ameriky a dokáže doputovat až do Evropy. Ovlivní to podzimní teploty, a ještě víc ty zimní, upozornil odborný portál Severe Weather.

Rtuť teploměru hluboce pod nulou je už podle meteorologů v následujících měsících téměř jistá. "Dlouhodobé modely ukazují, že La Niña zůstane aktivní po většinu letošní zimy," uvedli experti. 

Do charakteru počasí na severní polokouli začal v uplynulých týdnech promlouvat i polární vír. Mrznout má už v říjnu, Evropa se dokonce může dočkat i sněhové pokrývky. "Sníh už v říjnu může znamenat ještě více sněhu a mrazivých teplot v zimě," předpovídají meteorologové.

Související obsah

Nula se na teploměrech ukazovala v nedávných dnech už i v Česku. V těch příštích si ale podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) užijeme alespoň krátké babí léto. Do úterý bude nanejvýš 17 stupňů Celsia, od středy do neděle mohou však teploty vystoupat až na 22 stupňů.

"Mezi tlakovou výší nad Beneluxem a Německem a tlakovou níží nad Běloruskem k nám bude proudit chladnější a vlhčí vzduch od severozápadu. Tlaková výše se bude přesouvat dále přes střední nad jihovýchodní Evropu. Po její zadní straně k nám ve středu pronikne teplý vzduch od jihozápadu. Ve čtvrtek postoupí od severozápadu nad naše území slabá studená fronta a poté se obnoví příliv teplejšího vzduchu od jihozápadu," vysvětlil ČHMÚ.

Jenže od 10. října se opět bude ochlazovat. "Koncem období od severozápadu přejde přes střední Evropu studená fronta," uzavřeli meteorologové.

Chladné počasí má vliv na psychický stav:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz