Zahraničí

Teploty padnou hluboko pod nulu. Krutou zimu způsobí pára z vybuchlé sopky

Teploty padnou hluboko pod nulu. Krutou zimu způsobí pára z vybuchlé sopky
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Evropu čeká dlouhá a tuhá zima, teploty hluboko pod nulou nemají být ničím neobvyklým. Podle odborníků za tím budou dozvuky lednového výbuchu podmořské sopky Hunga Tonga-Hunga Ha'apai. Do vzduchu výbuch vynesl extrémní množství vody, která způsobuje postupné ochlazování. Projevů si meteorologové všímají u počasí už teď.

Na erupci sopky Hunga Tonga-Hunga Ha'apai v jižním Tichém oceánu z poloviny ledna meteorologové asi nikdy nezapomenou. Do ovzduší výbuch vynesl tak enormní množství vodní páry i vody samotné, že to bude mít několikaměsíční dopady na počasí v Evropě a Spojených státech. Projevovat se začaly v srpnu a trvat mají přinejmenším do konce zimy.

Informoval o tom odborný portál Severe Weather. Voda s párou se prý přes troposféru (nejnižší vrstva atmosféry, ve které se nacházejí mraky, pozn. red.) dostaly až do stratosféry, která je přirozeně velmi suchá. Tam se silně ochladily, přes ozónovou vrstvu už ale neprošly.

Epicentrum anomálie, kterou odborníci nepamatují, je nad polárním kruhem. "Po velkém uvolnění vody z lednového sopečného výbuchu nyní detekujeme razantní ochlazení stratosféry," uvedli meteorologové. Očekávají, že zimní teploty v Evropě nebudou průměrně přesahovat nulu a často klesnou výrazně pod ni.

Související obsah

"Chladnější teploty se týkají zejména severní a východní části USA a celé Evropy," pokračovali experti. Nejchladněji má být paradoxně na jihu Španělska a Francie. 

Někteří vědci se nezdráhají erupci označovat za katastrofu globálních rozměrů. Teploty letos v zimě v jejím důsledku sice mají klesnout, v dlouhodobém horizontu by ale naopak mohly vzrůst a změnit klima celé planety, upozornil list SciTechDaily. Na podrobnější závěry je prý ale ještě příliš brzy.

Podívejte se na předpověď počasí na tento týden:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz