Zahraničí

Plyn přestal unikat už i z Nord Streamu 1, hlásí norské úřady

Plyn přestal unikat už i z Nord Streamu 1, hlásí norské úřady
Základna Nord Stream 1 | Zdroj: Profimedia

Plyn z plynovodu Nord Stream 1 zřejmě přestal unikat, uvedly v neděli podle agentury AP dánské úřady. Už v sobotu země oznámila, že stejný problém se podařilo vyřešit také u plynovodu Nord Stream 2.

"Společnost Nord Stream AG informovala Dánský energetický úřad, že se zřejmě podařilo dosáhnout stabilního tlaku v obou potrubích plynovodu Nord Stream 1. To naznačuje, že plyn přestal unikat také po dvou posledních hlášených únicích," uvedla v neděli agentura AP s odkazem na dánské úřady.

Zprávy o únicích plynu se začaly objevovat v pondělí. Jako první byl pokles tlaku zaznamenán u Nord Streamu 2, Švédsko pak o den později varovalo před dvěma úniky na Nord Streamu 1. Ve čtvrtek severští seismologové odhalili na dně Baltského moře dva další výbuchy, jeden slabší a druhý silnější. Jejich sílu odhadli na stovky kilogramů výbušnin.

Související obsah

Vyšetřování se ujaly německé, dánské a švédské úřady. Ty pracují s teorií, že šlo o cílený útok. Rusko však odmítlo, že by za škody bylo zodpovědné, a ruský prezident Vladimir Putin v pátek naopak obvinil ze sabotáže Západ. Spojené státy americké i jejich spojenci však vinu také popírají.

V sobotu norské úřady oznámily, že únik plynu z Nord Streamu 2 se zřejmě podařilo zastavit. Nyní už by měly být v pořádku oba plynovody. Co exploze v moři způsobilo, však zůstává nejasné.

Podívejte se na reportáž k výbuchům:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz