Domácí

Česko trápí nedostatek lékařů. Některé nemocnice musí rušit celá oddělení

Česko dál trápí nedostatek lékařů. V některých nemocnicích jich chybí i desítky. Některá lékařská zařízení dokonce musí rušit oddělení. Třeba neratovická nemocnice zrušila kvůli nedostatku personálu porodnici. Podle odborářů za to můžou nízké mzdy, zdravotníci kvůli větším penězům raději odcházejí do zahraničí.

Podle vedení neratovickou nemocnici dostihl dlouhodobý nedostatek lékařského personálu. Gynekologicko-porodnické oddělení proto muselo zrušit. Doufá, že jen dočasně.

Od 1. října tak budou muset pacientky dojíždět do zhruba 12 kilometrů vzdálené nemocnice v Mělníku.

Nemocnice v Chrudimi zase musela uzavřít internu. Za nedostatkem personálu je prý únava lékařů z covidu, ale také nedostatečné ohodnocení a odliv pracovní síly do zahraničí. Staří lékaři odcházejí do důchodu a mladí se do práce v Česku údajně nehrnou.

Související obsah

"Je potřeba ty lidi zastabilizovat a je potřeba jim dát nějakou perspektivu pro budoucnost. Bez té perspektivy postě ty zdravotníky v těch nemocnicích neudržíme," uvedla Dagmar Žitníková, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče.

"Kdybyste neměl tedy přesčasovou práci, tak se ti nejzkušenější dostanou na nějakých 70 tisíc. A jestli vám tohle někomu přijde, že to je tedy nemravně moc, tak já si myslím, že to je spíš teda nedůstojné," řekl šéf Lékařského odborového klubu Martin Engel.

Odbory proto napsaly premiéru Fialovi a vládě otevřený dopis. Žádají zvýšení platů. "V letošním roce rostly platy zdravotníků jako jedné z mála, vlastně jediné profesi, o šest a něco procenta. A předpokládám, že v příštím roce bude zase nějaký nárůst. Já bych to tipoval někde kolem čtyř procent, tak aby ten nárůst byl deset procent, tak jako je to v jiných profesích," konstatoval ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Související obsah

Jenže odbory požadují navýšení platových tarifů ve zdravotnictví a sociálních službách o patnáct procent. Státní kasu by to mělo vyjít asi na jedenáct miliard. Přitom ministr financí Stanjura osekal rozpočet pro ministerstvo zdravotnictví až o třetinu. Nedostatek personálu aktuálně řeší pojišťovny, třeba i s krajskými úřady.

"Navrhli jsme zřízení pracovních skupin, které by se těmito otázkami zabývaly, které by konkrétně řešili, jak dostat do těch lokalit, kde dnes nejvíce chybí," sdělila mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Viktorie Plívová.

Třeba nemocnice v Uherském Hradišti nabízí absolventům škol se zdravotnickým zaměřením náborový příspěvek ve výši až 300 000 Kč, lékaři s požadovanou atestací a praxí mohou získat až půl milionu.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz