Domácí

Krize s energiemi se vymyká kontrole. Nemocnicím hrozí větší problémy než při covidu

Problémům s energiemi čelí i fakultní nemocnice. Stále totiž nemají zajištěné dodávky na příští rok. V případě, že nevysoutěží dodavatele, skončí úplně bez energie. Pokud by se tak skutečně stalo, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) by prý rezignoval. Řešení chce najít do konce září. Podle odborníků však už může být pozdě.

Pokud nebudou zajištěny fakultním nemocnicím dodávky energií, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek podle svých slov rezignuje. Teď má měsíc na to, najít řešení. "Bavíme se o různých možnostech řešení. Já jdu na vládu s tím, že budu požadovat jasnou strategii, jakým způsobem zajistit, aby každé zdravotnické zařízení mělo zajištěno, že s nimi bude od ledna podepsána smlouva," prohlásil Válek.

"Státní nemocnice, pokud mají soutěžit samy, v těch tendrech nemají dostatek poskytovatelů energie. To znamená, že nejsou v tuto chvíli schopny efektivně energii vysoutěžit," vysvětlil epidemiolog Roman Prymula.

Související obsah

​Fakultní nemocnice v Česku tak zatím nemají uzavřené smlouvy na dodávky energií na příští rok. Navíc se na ně nevztahuje zákonná pojistka v podobě dodavatele poslední instance. Podle opozice je řešení problému nad síly současného ministra zdravotnictví.

"Já vnímám, že chybí jakákoliv koncepce celé energetické krize a pochopitelně bych řekl, že tu koncepci a tu strategii nemůže dělat ministr zdravotnictví sám, protože není vůbec odborník. Není odborník na ekonomiku, není ani odborník na energie," tvrdí lékař a poslanec Julius Špičák (ANO).

"Energie pro klíčovou kritickou infrastrukturu musíme zajistit a nejenom to. My musíme zajistit energie pro občany, pro firmy a to také děláme," vzkázal občanům premiér Petr Fiala (ODS). Zároveň se prý musí řešit otázka toho, v jaké výši budou ceny energií zastropovány.

Související obsah

​"V roce 2021 jsme platili za energie 180 milionů, letos 350 milionů a pro příští rok ještě ve čtvrtek to bylo 1,4 miliardy, teď už je to 1,6 miliardy. To už jsou čísla, která jsou úplně mimo racionální kategorii," vyjádřil se bývalý ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík.

Řešením by prý mohl být nakup energií centrálně. "Do toho musí vstoupit stát, protože energie budou zásadním způsobem ovlivňovat hospodaření," zdůrazňuje Prymula.

"My čekáme na to, jakým způsobem to bude vysoutěženo. Protože nám zřizovatel soutěží cenu, to znamená, že podle slov pana ministra bychom měli mít do konce září jasno, jakým způsobem budeme odebírat energii pro rok 2023," prozradil ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant. Výzvy spojené s energetickou krizí mohou podle odborníků v mnoha ohledech znamenat daleko větší zásah do hospodaření nemocnic než útlum části výkonů kvůli pandemii.

sei, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz