Zahraničí

Ruská armáda je na pokraji kolapsu. Může prohrávat i nadále, řekl generál

Ruská armáda za více než sedm měsíců války na Ukrajině nezaznamenala kýžené úspěchy. Místo toho začala v posledních týdnech ztrácet. Naposledy přišla o důležitý dopravní uzel, kterým je ukrajinské město Lyman. Podle generálporučíka americké armády ve výslužbě Herberta Raymonda McMastera je tak Putinovo vojsko na pokraji kolapsu.

Ukrajina zaznamenala v posledních dnech důležité vítězství, když se jí podařilo získat zpět město Lyman. To dříve okupovala ruská armáda, ale v sobotu se z města stáhla. Podle webu Newsweek ustoupilo až pět tisíc ruských vojáků. Kreml tento postup okomentoval jako ústup na výhodnější linie.

Podle generálporučíka americké armády ve výslužbě Herberta McMastera může po tomto ukrajinském vítězství přijít další série porážek Putinovy armády. "Myslím si, že jsme možná na pokraji kolapsu ruské armády na Ukrajině, morálního kolapsu," řekl McMaster v rozhovoru pro stanici CBS News. "Myslím, že jsou opravdu v bodě zlomu," dodal.

Promluvil i o ruském zastrašování jadernými zbraněmi. "Musíme to brát vážně, ale neměli bychom dovolit, aby nás to zastrašilo, pokud jde o podporu Ukrajinců," pokračoval generálporučík. Odpověď NATO a Spojených států amerických na použití jaderných zbraní by pak podle něj nemusela být také pomocí této ničivé technologie. I tak je to prý pro Putina "sebevražedná zbraň".

Související obsah

Problémem pro Putina je údajně i částečná mobilizace, kterou nedávno vyhlásil. "Máte neúspěchy na bojišti, ale také selhává mobilizace. Zmobilizoval téměř 300 tisíc lidí, aby opustili zemi. Jsou to muži, kteří utíkají do sousedních států, aby unikli této branné povinnosti," dodal McMaster.  

První mobilizace se navíc podle McMastera uskutečnila mnohem dříve. "Vzpomeňte si, když se Putin snažil verbovat další a další lidi tím, že platil asi trojnásobek průměrné mzdy," řekl generálporučík.

Putina kvůli rakovině trápí ukrutné bolesti:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz