Zahraničí

Smrtící virus je podobný ebole. Vědci se obávají jeho šíření

Smrtící virus je podobný ebole. Vědci se obávají jeho šíření
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Američtí vědci se obávají další pandemie. Virus, který se obvykle objevuje u opic, je nově schopen se zachytit na lidských buňkách. Cizopasník podobný ebole pak může způsobit například vnitřní krvácení a následnou smrt.

Vědci z univerzity v Boulderu v americkém státě Colorado se obávají, že po pandemii koronaviru by svět mohl postihnout další virus. Ten byl objeven už v 60. letech minulého století. Podle nejnovějších výzkumů je ale nyní schopný se zachytit i na lidských buňkách.

Server Daily Mail upozorňuje, že takzvaný virus opičí hemoragické horečky se nápadně podobá ebole. Způsobuje vnitřní krvácení a zabíjí tak prakticky každého primáta, kterého infikuje.

Související obsah

"Tento zvířecí virus zjistil, jak se dostat k lidským buňkám a jak se množit," uvedla hlavní autorka studie doktorka Sara Sawyerová. "Je to dost neobvyklé, měli bychom tomu věnovat pozornost," upozornila.

Podle doktorky je neobvyklé také to, že virus uniká některým důležitým imunitním mechanismům. "U těch bychom očekávali, že nás ochrání," dodala.

Související obsah

Vědci zdůrazňují, že mezi lidmi nebyl doposud zaznamenán žádný případ. Údajně je ale virus víc než kdy jindy připravený napadnout i člověka. Podle výzkumu je schopný se zachytit na lidský receptor, kde se následně množí.

Spoluautor výzkumu doktor Cody Warren ale upozorňuje na to, že skutečnost, že doposud nebyl zaznamenán žádný případ nákazy u člověka, neznamená, že tomu tak skutečně je. "Nehledali jsme," dodává.

Řada nemocnic v České republice stále nedohnala operační skluz z dob pandemie:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz