Koronavirus

Ordinace lékařů plní pacienti s virózami i covidem. Experti mluví o podzimní vlně

Šíření covidu-19 v Česku opět zrychluje. Přibývá nakažených i hospitalizovaných. V nemocnicích je skoro 1 400 nakažených, tedy o zhruba 400 více než před týdnem. Tento týden testy odhalily nejvíc nakažených od dubna.

Denní přírůstky nakažených se až na několik výjimek – tedy ve středu, kdy byl státní svátek – v mezitýdenním srovnání od začátku září zvyšují. V tomto týdnu odhalily testy zatím nejvíc nově nakažených v pondělí, kdy poprvé od poloviny dubna přibylo přes čtyři tisíce případů. Testy odhalily 4 731 nově nakažených.

"Můžeme se domnívat, že pomaličku startuje jakási pomyslná podzimní vlna. Období na to je, čísla to jen potvrzují. První krok, na co teď myslet, je určitě aplikace upravených očkovacích dávek," říká předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

"Postupně letní vlna přešla ve vlnu podzimní, kterou teď vidíme. V pondělí jsme viděli nejvyšší nárůsty v této části roku a je třeba říci, že ty nárůsty budou pokračovat," upozorňuje epidemiolog Roman Prymula.

Související obsah

​Pokud se neobjeví nová varianta, situace by se prý mohla začít uklidňovat za měsíc. "V tuto chvíli vidíme několik set hospitalizací, většina z nich je lehkých v průběhu několika dnů, ale samozřejmě máme tam i některé těžké případy, což právě ukazuje na důležitost nechat se zavčasu naočkovat. Vhodný čas na očkování bivalentními vakcínami je právě teď," je přesvědčený náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic.

"Situace je taková, že se denně očkuje zhruba sedm tisíc lidí, což je počet poměrně malý a samozřejmě by nestačil, kdybychom chtěli proočkovat miliony populace, která ještě očkována není nebo kde už třetí či čtvrtá dávka proexpirovala," myslí si Prymula.

Platí, že pokud je lidem zle, měli by vyhledat pomoc lékaře. Ten je pak případně pošle na test. V posledních dnech se už ordinace praktických lékařů plní. Většinou jde o respirační onemocnění. "Máme určitě více nachlazení, covidy máme taky. Testujeme si je většinou sami, abychom v případě potřeby mohli nasadit léčbu," říká praktický lékař Cyril Mucha. "Jednak se projevují akutní respirační nákazy podzimních měsíců, pak zaznamenáváme také nárůst případů covid-19," dodává lékařka pro děti a dorost Hana Cabrcnochová.

Stát prý kvůli šíření koronaviru nechystá žádná jiná doporučení, než je používání respirátorů ve zdravotnických a sociálních zařízeních. "Všem osobám, které jsou imunodeficitní – to znamená, že mají nějaký zásadní zdravotní problém, doporučujeme nošení respirátorů na všech místech, kde se vyskytuje větší počet osob," upozorňuje Pavlovic. Lidé by si prý měli dávat pozor také na datum spotřeby starších antigenních testů, nemusí být vždy stoprocentně spolehlivé.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz