Domácí

Ministerstvo varuje Čechy v Rusku: Některé mohou nahnat do armády

Ministerstvo zahraničí vyzvalo české občany, kteří v současnosti pobývají na území Ruské federace a mají české i ruské občanství, aby zemi neprodleně opustili. Důvodem je hrozba mobilizace a zhoršení tamní bezpečnostní situace v souvislosti s invazí na Ukrajinu.

"S ohledem na probíhající ruskou vojenskou invazi na Ukrajinu a možnou hrozbu zhoršení bezpečnosti v zemi, zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance, důrazně varujeme před cestami na území Ruské federace. Vyzýváme také české občany, kteří se zdržují na ruském území, k opuštění země," uvedlo v pondělí na svém webu ministerstvo.

Česká diplomacie tuto výzvu zveřejnila jen chvíli poté, co dolní komora ruského parlamentu (Státní duma) schválila v pondělí odpoledne připojení čtyř separatistických ukrajinských území k Rusku. Rezort zahraničí přitom ještě v pátek nechtěl o takové výzvě českým občanům nic slyšet. Vysvětloval to tím, že doporučení jsou dlouhodobě na nejpřísnějším stupni.

Související obsah

​"Ve skutečnosti nejde o žádnou novou výzvu. Pouze jsme aktualizovali únorové cestovní doporučení, kde jsme varovali před cestami do Ruska a pobytu tam. Přidali jsme informaci, že vzhledem k probíhajícím sankcím vůči Ruské federaci tam v současnosti nefungují mezinárodní platební karty vydané v České republice. Zároveň jsme varovali české občany s dvojím občanstvím, že mohou být povoláni k mobilizaci, a nemůžeme jim tedy poskytnout adekvátní a plnohodnotnou konzulární ochranu," upřesnila redakci TN.cz mluvčí ministerstva Lenka Do.

Z výzvy, kterou rezort zahraničí zveřejnil v pondělí, však není patrné, že jde o doporučení vydané v původním znění již v únoru. Zpráva má totiž v kolonce data publikace uvedené datum 3. října 2022 s časem 13:15.

Související obsah

​Ministerstvo zahraničí v souvislosti s aktualizovanou výzvou opět apeluje na české občany, kteří se v Ruské federaci zdržují nebo v zemi dlouhodobě žijí, aby se z důvodu přesné evidence registrovali do systému DROZD.

Rezort zároveň připomněl, že letecký prostor České republiky a některých dalších států Evropské unie je nyní pro ruské dopravce uzavřen, čímž dochází k přerušení některých spojů letecké dopravy. Prozatím však lze stále koupit letenky z Ruské federace například do Arménie, Ázerbájdžánu, Egypta, Kazachstánu, Spojených arabských emirátů, Srbska, Turecka a dalších mimoevropských zemí.

Ukrajinské jednotky pokračují v osvobozování území na východě země:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz