Zajímavosti

Nejlepší poloha na spaní? Odborníci řekli, o kterou se jedná

Řadu lidí trápí problémy se spánkem. Podstatný vliv na jeho kvalitu však může mít poloha. Odborníci řekli, která je ta nejlepší, abychom se ráno vzbudili čerství a odpočatí.

Na kvalitu našeho spánku má vliv řada faktorů. Mnoho lidí totiž může být stále unaveno i po desítkách hodin strávených v posteli. Podle odborníků je totiž podstatná také poloha, uvádí portál Science Alert.

Většina lidí preferuje spánek na boku. Ten je dle odborníků i nejideálnější. Při poloze na zádech totiž můžeme mít v noci potíže s dýcháním, nebo se nám bude dokonce spát špatně. Ve většině případů však máme tendenci polohy během noci měnit.

Související obsah

Podle studie zveřejněné na portálu Dovepress spalo 54 % z 664 sledovaných lidí na boku, 37 % na zádech a 7 % na břichu. Nejvíce neklidní pak bývají během noci muži do 35 let, kteří se mají tendenci stále vrtět a měnit polohy.

Experti však upozorňují, že ne pro všechny může být tatáž poloha ideální. Roli totiž hraje také věk, váha, prostředí nebo u ženy například také skutečnost, zda je těhotná.

Důležitý je prostor

Pro spánek je také důležité cítit se pohodlně a mít dostatek prostoru. "Pokud zjistíte, že se nemůžete hýbat, protože váš partner nebo pes zabírá v posteli příliš místa, zvažte změnu stran nebo koupi větší postele," radí odborníci.

Výběr polštáře

Zásadní pro dobrý spánek je také výběr polštáře. Výzkumníci totiž zjistili, že nedostatečná podpora hlavy a krku během spánku může způsobit různé zdravotní problémy. Lidi pak trápí například bolesti šíje, ramen nebo svalová ztuhlost. Záleží tudíž na tvaru a výšce. Například polštář ve tvaru U může dopomoci k delšímu spánku. Ten ve tvaru nudle zase pomůže snížit různé bolesti.

Další tipy pro klidný spánek

Abychom si v noci odpočinuli a ráno se vzbudili svěží, experti doporučují mít chladněji v ložnici. Ideální teplota pro spánek se pohybuje od 15 do 19 °C. Dobré je také větrat, aby do místnosti proudil čerstvý vzduch.

Odborníci navíc radí, aby lidé nechodili spát s plným močovým měchýřem. Vstávání na záchod během noci totiž může náš spánek pořádně narušit a znehodnotit.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz