Zajímavosti

Podoba našeho spánku je zásadní. Může předpovědět, kdy zemřeme

Podoba našeho spánku je zásadní. Může předpovědět, kdy zemřeme
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Je všeobecně známo, že dobrý spánek má významný vliv na kvalitu našeho života. Studie vědců ze Stanfordovy univerzity ukazuje, že na tom, jak spíme, záleží mnohem víc, než bychom si mysleli. Podle tzv. spánkového věku totiž prý lze předpovědět, kdy zemřeme.

Výsledky studie, která byla nedávno publikovaná v odborném časopise npj Digital Medicine, představila na svých webových stránkách lékařská fakulta Stanfordovy univerzity. Autoři v rámci ní identifikovali tzv. spánkový věk, podle kterého lze predikovat očekávanou délku života.

Spánkový věk je předpokládaný věk, který odpovídá zdravotnímu stavu člověka na základě kvality jeho spánku. Pokud vědci například vezmou charakteristiky spánku většího množství 55letých lidí a zprůměrují je, získají představu o tom, jak vypadá spánek v tomto věku. Pětapadesátiletý člověk, který má velmi kvalitní spánek, by tak teoreticky mohl mít spánkový věk 45 let.

Související obsah

​Odborník na spánkovou medicínu Emmanuel Mignot, který výzkum vedl, se svými kolegy analyzoval na 12 tisíc lidí. Sledovali charakteristiky jejich spánku včetně dýchání, tepu či pohybu brady a nohou.

Obecně platí, že podoba spánku se v různém věku liší. Změny kvality spánku jsou přitom jedny z nejlépe zdokumentovaných příznaků stárnutí a zhoršujícího se zdravotního stavu.

"Je dobře známo, že při téměř každé poruše je spánek jednou z prvních věcí, která je narušena. Například asi pět až deset let předtím, než se u pacientů s Parkinsonovou chorobou objeví další příznaky, dochází ke specifické poruše spánku, během níž pacient například křičí nebo mlátí do zdi," vysvětlil Mignot.

Velmi nebezpečná fragmentace spánku

Cílem této analýzy bylo především vypozorovat odchylky, které jsou spojeny s úmrtností. "Naším hlavním zjištěním bylo, že fragmentace spánku, kdy se lidé během noci několikrát probudí na méně než minutu, aniž by si to pamatovali, je nejsilnějším prediktorem úmrtnosti," prozradil profesor Mignot. 

Související obsah

​"Ačkoli v datech vidíme souvislost, není známo, jak přesně přispívá k úmrtnosti. Je to něco jiného, než když si člověk uvědomí, že se probudil, což se stává při poruchách spánku, jako je nespavost. Zjištění, proč je fragmentace spánku tak škodlivá pro zdraví, plánujeme v budoucnu studovat," doplnil Mignot.

"Zjistili jsme, že lidé, kteří mají vyšší spánkový věk, než je jejich skutečné stáří, jsou vystaveni zvýšenému riziku úmrtí," varuje Mignot. Dobrou zprávou ale podle autorů studie je, že spánkový věk není pevně daný a můžeme ho zlepšit. Klíčem ke zlepšení kvality spánku je chodit spát a vstávat v pravidelnou dobu. 

Profesor Mignot si od dalšího výzkumu slibuje lepší předvídatelnost nemocí a jejich včasnou léčbu. "Pokusíme se předpovědět budoucí výskyt infarktu, mrtvice a Alzheimerovy choroby, které způsobují úmrtí," dodal.

Podle lékařů trpí nekvalitním spánkem a chrápáním až polovina Čechů:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz