Domácí

S drahotou bojují i zemědělci. Náklady se jim zvedly na stovky milionů

S rostoucími náklady na energie, pohonné hmoty a hnojiva musí bojovat zemědělci i farmáři. Šetřit zkouší třeba i netradičními způsoby prodeje svých produktů.

Lucie Kubátová si přijela pro dýně a obsloužila se sama. Farmáři z Radňova na Havlíčkobrodsku mají své zboží volně před svým areálem. Šetří tím náklady. Zaměstnance tam nepotřebují. "Je to bonus, že tam nikdo nemusí stát. Minimalizujeme tímto náklady," vysvětlil David Brož z farmy v Radňově.

Lidé si v samoobsluze mohou nakoupit řepu, brambory nebo třeba dýně. "Sami vybereme, zvážíme, zaplatíme peníze do kasičky. Dýně, co jsme koupili, stály 150 korun," sdělil jeden z oslovených. "Je to lepší než v obchodech. Je to z pole," má jasno další.

Související obsah

Zemědělci musí šetřit, kde se dá. I proto čím dál častěji nabízí zákazníkům třeba samosběry prakticky všech plodin. Šetřit je nutnost. Zvyšující se náklady na hnojiva pohonné hmoty a hlavně energie zemědělci odhadují za poslední měsíce na přinejmenším stovky milionů korun.

"Současná situace nejhůře dopadá na energeticky náročné sektory, jako je živočišná výroba, produkce a skladování ovoce a zeleniny," tvrdí předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.

"Třeba hnojiva šla nahoru o 200 procent, nafta o 50 procent," nastínil zemědělec z Jihlavska Jaroslav Kreuz.

"Co by zemědělcům nejvíce pomohlo, je určitě to, kdyby zastropování cen elektrické energie bylo pro všechny a bylo na cenách srovnatelných s Evropskou unií," doplnil Pýcha.

"Ministerstvo průmyslu a obchodu předloží ve středu 5. října na jednání vlády návrh nařízení, které určí konkrétní definitivní podobu zastropování cen energií," informoval mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Vojtěch Srnka. Tak uvidíme, jestli se to bude týkat i zemědělců.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz