Zahraničí

Severní Korea vypálila balistickou raketu. Japonsko nařídilo evakuaci

Severní Korea v úterý odpálila balistickou raketu středního doletu, která během testu proletěla nad nejsevernější částí Japonska. Tamní obyvatele úřady vyzvaly k preventivní evakuaci. Podle svých sousedů KLDR vystupňovala testy zbraní určených k zasažení klíčových cílů ve spojeneckých zemích USA v tamním regionu.

Podle agentury AP se jedná o nejvýznamnější raketový test Severní Koreje od ledna, kdy odpálila raketu středního doletu Hwasong-12, schopnou dosáhnout amerického území na ostrově Guam. Je to také poprvé od roku 2017, kdy severokorejská raketa přeletěla nad Japonskem.

Úřad japonského premiéra uvedl, že nejméně jedna raketa vypálená ze Severní Koreje přeletěla nad Japonskem a pravděpodobně dopadla do Tichého oceánu.

Související obsah

Japonské úřady vydaly pro obyvatele severovýchodních oblastí výstrahu J-alert, aby se ukryly do nejbližších budov, což je první taková výstraha od roku 2017. V japonských regionech Hokkaidó a Aomori byl dokonce dočasně pozastaven provoz vlaků. K jeho obnovení došlo až poté, co vláda oznámila, že severokorejská raketa zřejmě dopadla do Tichého oceánu.

Japonský premiér Fumio Kišida řekl novinářům, že toto odpálení rakety, které následovalo po nedávné sérii severokorejských raketových testů, je bezohledným činem a důrazně ji odsuzuje. Uvedl, že o situaci bude jednat s Radou národní bezpečnosti.

Podle jihokorejského prezidenta Juna Sok-jola odpálila Severní Korea raketu středního doletu, jejíž dosah je 4 000 kilometrů. Prezident dále uvedl, že svolal zasedání Rady národní bezpečnosti, kde chce o odpálení jednat, a dodal, že "bezohledné jaderné provokace" Severu se setkají s přísnou reakcí Jihu i širšího mezinárodního společenství.

Související obsah

​Odpálení je považováno za zjevnou reakci na dvoustranná vojenská cvičení Jižní Koreji se Spojenými státy včetně dalších cvičení spojenců zahrnujících Japonsko, která se uskutečnila minulý týden. Severní Korea považuje tato cvičení za nácvik invaze.

Severní Korea v letošním roce zkušebně odpálila přibližně 40 raket během zhruba 20 různých testů. Její vůdce Kim Čong-un totiž slibuje rozšíření svého jaderného arzenálu a odmítá návrat k jaderné diplomacii se Spojenými státy.

Podle některých odborníků se Kim pokusí využít svůj rozšířený arzenál k nátlaku na Washington, aby uznal jeho zemi jako jaderný stát, což je podle něj nezbytné k získání zrušení mezinárodních sankcí a dalších ústupků.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz