Domácí

Nejvyšší čas připravit a seřídit okna na zimu. Ušetříte tak tisíce. NÁVOD

Nejvyšší čas připravit a seřídit okna na zimu. Ušetříte tak tisíce. NÁVOD
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Zima se nezadržitelně blíží a teploty se už postupně snižují. Právě nyní je proto nejvyšší čas seřídit si doma plastová okna. Díky tomu zabráníte úniku tepla a poděkuje vám i vaše peněženka. Podívejte se, jak okna na chladné dny připravit.

Pravidelná údržba oken by se měla provádět po celý rok. Právě před zimou je však jejich příprava na chladné měsíce nejdůležitější. "Vhodná je vždy revize oken. Zákazníky nabádáme, že v případě jakéhokoli snížení funkce okna je třeba volat servis, a to bez ohledu na roční období," apeluje odborník na okna Jiří Kašpar ze společnosti Jasná okna s. r. o.

Mytí oken

V prvé řadě bychom měli okna před zimou pořádně umýt. Kromě skel je nutné zaměřit se také na vnitřní rámy či kování. "Nejdůležitější je čisté dorazové těsnění, kde může ulpívat prach," přiblížil Kašpar.

Související obsah

Kontrola těsnění

Během mytí oken můžeme rovnou zkontrolovat také kvalitu těsnění. To by mělo být vždy pružné a v případě zmáčknutí se vrátit do původního tvaru. Je rovněž vhodné jej každý rok promazat silikonovým olejem. Pokud je však těsnění jakkoli poškozené, je potřeba ho vyměnit.

Údržba kování

Velmi podstatné je věnovat pozornost i kování. "Mělo by být čisté a zároveň bychom jej měli alespoň jednou ročně promazávat," doplnil Kašpar. Využít lidé mohou například olej na šicí stroje. Některá okna už mají dokonce přímo vyznačeno, kam je potřeba olej kápnout.

Změna režimu

Před zimou je dobré pamatovat rovněž na změnu nastavení oken. Postačí k tomu trošku šikovnosti, pomoci si můžeme také imbusovým klíčem. Okno po změně na zimní režim má lepší přítlak a výrazně méně se opotřebovává.

Zimní a letní režim oken | Zdroj: TN.cz

Větrání

Ani během chladných zimních měsíců bychom navíc neměli zapomínat větrat. Zamezíme tak vzniku možné plísně. Odborníci doporučují otevřít okna vždy pouze na několik minut. Rychle a intenzivně se tím pročistí vzduch v místnosti.

Lidé před zimou nakupují ve velkém teplé oblečení. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz