Zahraničí

Hurikán má v USA na svědomí přes 100 životů. Bez proudu zůstává 600 tisíc lidí

Počet obětí hurikánu Ian, který se minulý týden prohnal americkou Floridou, už překročil stovku a pravděpodobně dál poroste. Materiální škody, které jeden z nejsilnějších hurikánů v historii Spojených států amerických způsobil, se zatím nepodařilo vyčíslit.

Hurikán Ian, který s sebou na Floridu ve středu přinesl nejhorší záplavy za posledních 500 let a vítr o rychlosti až 240 kilometrů za hodinu, vyhnal z domovů zhruba 2,5 milionu obyvatel. Mnohým z nich teď zůstaly jen oči pro pláč.

"Říkal jsem si, tak tohle je konec. Šel jsem do koupelny a přivázal si k sobě vodítkem našeho psa, aby se mi neztratil až nás to zaplaví," popsal jeden z obyvatelů Floridy. "Bylo to děsivé. Bylo to poprvé, co jsem zažil hurikán. Hrozně jsem se bál," dodal další.

Související obsah

Živel na území Floridy udeřil jako hurikán čtvrté kategorie. Silou větru se ale blížil té nejvyšší, páté. Vzal život minimálně stovce lidí a škody na majetku se mohou podle prvních odhadů vyšplhat v přepočtu až na 1,5 bilionu korun. Bez elektřiny stále zůstává okolo 600 000 lidí. Podle floridského guvernéra hurikán dvě města kompletně zdevastoval.

"Celkem jsme zatím provedli 1 900 záchranných akcí. Stále také pokračujeme se zásobováním potravinami a vodou v nejvíce zasažených oblastech," uvedl guvernér Floridy Ron DeSantis.

Ian se na území Floridy přesunul z Kuby, kde napáchal velké škody jako hurikán třetí kategorie. Největší silou udeřil ale právě na Floridu, odkud potom putoval do Jižní Karolíny, kde zeslábl na první stupeň. Nejvíce zasažené oblasti se chystá navštívit americký prezident Joe Biden. Vláda podle jeho slov veškeré výdaje spojené s řáděním hurikánu plánuje pokrýt.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz