Domácí

Lékaři bijí na poplach: Období chřipky se vrací. Je načase posílit imunitu

Lékaři bijí na poplach: Období chřipky se vrací. Je načase posílit imunitu
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Přestože se společnost v poslední době zabývala spíše covidem-19, další onemocnění nezmizela. Řeč je zejména o chřipce. Lékaři upozorňují, že její průběh je v mnoha případech nevyzpytatelný a může ohrozit i na životě. Na prevenci je proto nutné myslet už nyní.

Chřipka bývá v mnoha případech mylně zaměňována za nachlazení. Lékaři ale upozorňují, že její průběh může být mnohem horší. Nejde totiž o žádnou "rýmičku", zdůrazňují. Ročně má chřipka na svědomí okolo 1 500 životů.

Ačkoliv pro běžné nachlazení je typický ucpaný nos, rýma a bolest v krku, chřipka bývá doprovázena horečkou, zimnicí, bolestí hlavy, kloubů i svalů a únavou. Je navíc vysoce infekční a postihuje všechny věkové skupiny.

"Závažně probíhající onemocnění se může vyskytnout nejen u chronicky nemocných osob a seniorů, ale i u zdravých dětí nebo dospělých," upozorňuje na vážnost nákazy Jan Kyncl, vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu.

Související obsah

Chcete se letos chřipce vyhnout?

Podzim je tradičně obdobím, kdy chřipka řádí nejvíce. Česká lékárnická komora proto přichází s několika doporučeními, jak chřipkové nákaze zabránit. Jedním ze způsobů může být pravidelný pohyb a pestrá strava s přísunem vitaminů.

"Dále pak nezanedbávat hygienu rukou, přizpůsobit oblečení podmínkám v bytě nebo venku, abychom předešli nachlazení, a dodržovat rozumné chování v kolektivu," doporučuje viceprezident České lékárnické komory Martin Kopecký.

Související obsah

Podle lékaře je důležité i pravidelné větrání a otužování. Pokud se už nemocní cítíte, měli byste podle rad lékaře zůstat doma. Necítíte-li se dobře a i tak musíte ven, měli byste nosit roušku.

Nejspolehlivějším způsobem ochrany je podle lékařů ale očkování. Nyní je k tomu navíc ideální období. Nově se také rozšířila skupina těch, kterým je očkování plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Velkou výhodou je i to, že lze očkovat současně jak proti chřipce, tak proti covidu-19.

Česko trápí nedostatek lékařů. Některé nemocnice musí rušit celá oddělení:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz