Zahraničí

Severní Korea odpálila další rakety a zřejmě chystá jaderný výbuch

Severní Korea odpálila další rakety a zřejmě chystá jaderný výbuch
Jihokorejci sledují televizní zprávy o posledním odpalu raket | Zdroj: Profimedia

Severní Korea odpálila ve čtvrtek další dvě balistické rakety, již pošesté za necelé dva týdny. Napětí v regionu roste, analytici předpokládají, že se diktátorský režim připravuje k pokusnému jadernému výbuchu.

Jižní Korea a Japonsko uvedly, že první z raket, odpálená kolem šesti hodin místního času (23 hodin našeho), uletěla asi 350 kilometrů a dosáhla výšky kolem 100 km, zatímco druhá raketa měla dolet asi 800 km ve výšce kolem 50 km, informovala BBC. Její dráha byla nepravidelná, což svědčí o typu střely, která letí v nízké výšce a manévruje, aby se vyhnula protivzdušné obraně.

Cvičné střely dopadly do moře mimo japonské výsostné vody. V úterý přitom Severní Korea vyslala nad Japonsko bez varování raketu středního doletu, která vyvolala poplach. Byla to největší provokace od roku 2017.

Související obsah

​To přimělo USA spolu s dalšími zeměmi svolat na středu mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN, které však kvůli postoji Číny a Ruska skončilo bez dohody, uvedla agentura AP.

Komunistický režim odpaly raket zdůvodňuje jako reakci na společné vojenské cvičení Spojených států a Jižní Koreje, které považuje za nácvik útoku.

Související obsah

​Zintenzivnění severokorejských odpalů podle BBC silně připomíná období před posledním testem jaderné zbraně v roce 2017. Tehdy stejně jako dnes KLDR testovala rakety, neprobíhal dialog s USA a Pchjongjang odpálil dvě rakety nad Japonskem.

Satelitní snímky ukazují, že Severní Korea obnovuje tunely ve svém jaderném testovacím středisku. Kim Čong-un zřejmě čeká na politicky vhodný okamžik, aby provedl svůj sedmý jaderný test, napsala BBC. Podle analytiků k němu s největší pravděpodobností dojde během tří týdnů mezi říjnovým sjezdem čínské komunistické strany a listopadovými volbami ve Spojených státech.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz