Zahraničí

Rusové chtějí převzít jadernou elektrárnu v Záporoží. OSN tam opět vysílá experty

Vladimir Putin nařídil převzetí Záporožské jaderné elektrárny, kterou Rusové okupují od začátku března. Informovala o tom ruská agentura TASS. Ukrajinci okamžitě zareagovali prohlášením, že všechny ruské právní akty, které porušují suverenitu a územní celistvost Ukrajiny, jsou neplatné.

Po dlouhých týdnech údajného ostřelování okolí jaderné elektrárny v Záporoží a výhrůžek o použití jaderných zbraní přišel Putin s dalším strašákem. Elektrárnu chce převést do ruského vlastnictví. Na Ukrajinu se i proto vrací jaderní experti OSN.

"Jsme na cestě do Kyjeva na důležitá jednání. Potřeba zóny jaderné bezpečnosti a ochrany kolem Záporožské jaderné elektrárny je nyní naléhavější než kdy jindy," uvedl ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Ve stejný den prohlásil šéf ukrajinské státní společnosti Energoatom Petro Kotin, že přebírá vedení elektrárny. Dosavadního ředitele Murašova podle ukrajinských úřadů zadržela v pátek na několik dní ruská hlídka.

Související obsah

​Elektrárna se nachází v Záporožské oblasti, kterou chce Moskva spolu s dalšími okupovanými ukrajinskými regiony anektovat. Na město Záporoží ve čtvrtek ráno opět mířily ruské rakety. Potvrzené jsou dvě oběti, dalších nejméně pět lidí je stále pod troskami obytných budov.

Ukrajinské síly mezitím dále postupují na východě a jihu země a nutí ruské jednotky ustupovat na obou frontách. "Chci ocenit operačně-strategickou skupinu za úspěšnou ofenzívu v Chersonské oblasti. Naše akce již přinášejí hmatatelný výsledek a bude jich ještě více," prohlásil prezident Volodymyr Zelenskyj.

Podle Zelenského ukrajinská armáda v uplynulém týdnu dobyla zpět desítky měst v Ruskem anektovaném regionu. A vážné ztráty dokonce ve středu přiznal i Vladimir Putin.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz