Domácí

Zemřel přední český violista. Svými tóny oslňoval na několika kontinentech

Zemřel přední český violista. Svými tóny oslňoval na několika kontinentech
Lubomír Malý s manželkou | Zdroj: Poskytla Nikola Marie Velikov

Mezinárodně proslulý český violista a pedagog Lubomír Malý zemřel 29. září po dlouhé nemoci. Rodákovi z Rudné u Prahy bylo 84 let.

"Tatínek byl vášnivý rybář, většinu volného času trávil na chatě na Sázavě, kam velice rád jezdil už v dětství. Byl velmi společenský, jeho studenti na AMU, kde vyučoval sólovou violu, ho milovali a on miloval svůj velmi vzácný nástroj – violu," popsala jeho dcera Nikola.

Lubomír Malý se narodil 6. března 1938 v Rudné. Napřed začínal hrou na housle, k viole se dostal až ve 12 letech. Studoval na Pražské konzervatoři a později na AMU. Mezi jeho velké úspěchy patří vítězství na mezinárodní soutěži v Helsinkách v roce 1962. Stal se pak koncertním mistrem Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Působil také jako pedagog na Pražské konzervatoři a AMU. Koncertoval po celé Evropě, ale i v USA a Kanadě a několikrát také v Jižní Americe.

Související obsah

Ve velkém rozhovoru pro měsíčník Život v Rudné se Malý rozhovořil o své viole. "Po celý život mě provázel jeden nádherný nástroj, viola Antonia Gragnaniho z roku 1786. Projela se mnou celý svět a za ta léta se její cena vyšplhala k astronomickým výškám. To s sebou nese mnohdy nečekané komplikace. Například, když jedete na koncert vlakem, musíte si brát nástroj všude s sebou, tedy i na toaletu. A když bydlíte v hotelu a chcete si jít prohlédnout město, nástroj musí do trezoru. U American Airlines musela mít moje viola dokonce vlastní letenku," popsal.

Po Lubomíru Malém zůstala manželka Marie, dcera Nikola, vnučka a dvě pravnoučata. Poslední rozloučení je naplánováno na tuto sobotu v 11:00.

Ve středu zemřela oblíbená herečka, zářila v Bakalářích i Plechové kavalerii:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz