Domácí

Dopravce rušil spoje kvůli nedostatku řidičů. Od kraje dostal tučnou pokutu

Více než třímilionovou pokutu dostala dopravní společnost Busline za to, že v Pardubickém kraji kvůli nedostatku řidičů zrušila tisíce spojů. Sankci kraj vyměřil jen za červen. Postihy za další měsíce mají ještě následovat. Přepravce se odvolávat nebude.

Na autobus čekal Josef Menc, který se vracel z nemocnice, dvě a půl hodiny. Rady si nevěděl ani ředitel školy, který chtěl vézt děti na tábor. "Já potřebuji plánovat, takže to je nedostačující," uvedl ředitel jazykové školy v Ústí nad Orlicí Milan Pošepný. Svůj spoj hledal Jiří Tomášek s nemocnou dcerou. "To mělo jet, ale nejelo to," postěžoval si muž.

A podobných lidí byly tisíce. V červnu nejelo až 200 spojů denně, které měla vypravit společnost Busline. Za nesplnění podmínek kraj trestal. "Jsme udělili pokutu ve výši 3,15 milionu korun," sdělil mluvčí krajského úřadu Dominik Barták.

Související obsah

To je ale jen za červen. Úředníci dál počítají škody a sankce mají padnout i za další měsíce a neodježděné kilometry. Přepravce tvrdí, že v létě nesehnal dostatek řidičů. "Pokuta je vystavena zcela v intencích smlouvy. Odvolávat se nebudeme. To není něco, co by nás ohrozilo," řekl mluvčí společnosti Busline Radovan Vrátný.

Šoféry v létě sháněli i samotní úředníci. Za volant autobusu usedli třeba i řidiči sypačů s 15hodinovými směnami před sebou. "Pití mám, i nějakou sušenku. Svačinu si někde koupím," přiblížil cestář Lukáš Rážek.

Ani po čtyřech měsících se stále nedaří podle kraje některé dílčí spoje odbavit. Nasmlouvané řidiče nyní zneschopňují respirační potíže a covid. "Do optimálního stavu v Pardubickém kraji nám jich chybí kolem 20," dodal Vrátný.

Související obsah

A do toho se promítla ještě drahota. Kraj proto nyní připustil, že v nejbližších letech plánuje snižovat počet odjetých kilometrů. Půl miliardy korun, to byly krajské náklady na autobusovou dopravu loni. Konečná částka bude letos ještě vyšší.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz