Zahraničí

Dva Rusové ze Sibiře připluli v loďce do USA, aby se vyhnuli mobilizaci

Dva Rusové ze Sibiře připluli v loďce do USA, aby se vyhnuli mobilizaci
Ostrov svatého Vavřince, Aljaška. Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Dva muži ze Sibiře připluli v týdnu na malé lodi na ostrov spadající pod Aljašku a požádali ve Spojených státech o azyl. Aby se vyhnuli mobilizaci kvůli válce na Ukrajině, urazili po moři téměř 500 kilometrů.

Rusové přistáli v úterý na pláži v osadě Gambell na ostrově svatého Vavřince. Místním sdělili, že chtějí požádat v USA o azyl. Důvodem byla zřejmě snaha vyhnout se mobilizaci, kterou Rusko vyhlásilo kvůli válce na Ukrajině, informovala BBC.

Oba muži byli letecky dopraveni do největšího města Aljašky Anchorage, kde je úředníci prověří a posoudí jejich žádost dle imigračních zákonů Spojených států.

Letěli pro ně celníci a pohraniční stráž. Bezpečnostní složky mají situaci stran možné migrace Rusů přes Beringův průliv posoudit. Podle aljašských činitelů jde však o první a zřejmě ojedinělý případ.

Související obsah

​Ostrov svatého Vavřince leží sice asi 60 kilometrů od ruského území, poloostrova Čukotka, a je tedy blíže Rusku než aljašské pevnině. Na ruské straně ale k Beringovu moři přiléhá nekonečná pustina Sibiře.

Však také muži vypluli podle svých slov z obce Egvekinot, která je po moři od ostrova vzdálená téměř 500 kilometrů, uvedla agentura AP.

BBC s odvoláním na ruské vydání časopisu Forbes uvedla, že od vyhlášení mobilizace 21. září opustilo Rusko na 700 tisíc mužů, většina pozemní cestou do sousedního Kazachstánu, Gruzie či Finska. Emigrace na Aljašku je prvním případem, do USA se Rusové snaží dostat nejčastěji přes Mexiko.

Ruskou Sibiř ničily v květnu požáry (05/2022):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz