Zahraničí

Putin šílí vzteky kvůli zpackané mobilizaci. Našel obětního beránka

Putin šílí vzteky kvůli zpackané mobilizaci. Našel obětního beránka
Ruský prezident Putin a ministr obrany Šojgu | Zdroj: Profimedia

Jako velký trapas by se dala označit ruská mobilizace kvůli válce na Ukrajině. Podle různých zdrojů se ruský prezident Vladimir Putin začíná distancovat od svého ministra obrany Sergeje Šojgua, který tak patrně míří do vládcovy nemilosti.

Ačkoliv se podle ruské agentury TASS podařilo zmobilizovat asi 200 tisíc ruských rezervistů pro válku na Ukrajině, mobilizaci doprovází skandály a zpoždění. Ministr obrany Sergej Šojgu například prohlásil, že takzvaní "mobíci" budou vybavení veškerou nutnou výstrojí a výzbrojí.

Mezitím se ale objevují zprávy o zmizení 1,5 milionu uniforem, na sociální sítě jsou umísťována videa mobilizovaných se zbraněmi, které vypadají, jako by sloužily k pěstování rzi, úřady povolávají nemocné starce nebo studenty. Více si můžete přečíst v tomto článku na TN.cz, na zbraně ve špatném stavu se můžete podívat ve videu níže.

"Ministerstvo obrany neprovedlo včasné změny právního rámce pro vytvoření seznamu osob nepodléhajících mobilizaci. Je potřeba provést úpravy," prohlásil Putin podle ruského portálu Readovka. Tento portál také upozornil na otevřenou kritiku Šojgua náměstkem obranného výboru ruské dumy Andrejem Kartapolovem. Ten v hlavním vysílání ruské státní televize poukázal hlavně na zkreslování zpráv o průběhu "speciální operace" na Ukrajině, což může vést ke ztrátě důvěry.

Související obsah

​Americký Institut pro studium války (ISW) upozornil na příspěvky několika blogerů, kteří se zaměřují na oblast vojenství. Ti jednak píší o tom, že podobná kritika a distancování se od Šojgua zřejmě předznamenává jeho pád a že jej Putin zřejmě využije jako obětního beránka, na kterého svalí zpackanou mobilizaci, rovněž upozorňují na povýšení čečenského vůdce Ramzana Kadyrova, což se bere jako vstřícný krok vůči ozbrojeným složkám.

O konci Šojgua se ale nemluví poprvé, portál Insider na konci letošního března informoval o roztržce mezi Putinem a Šojguem kvůli zkreslování informací z fronty. Portál vycházel se slov mluvčího Pentagonu Johna Kirbyho. V půlce března dokonce Šojgu na nějakou dobu zmizel, spekulovalo se o zdravotních problémech, ale i o jeho potrestání Putinem.

Ruskem nově dosazený šéf anektované části Chersonské oblasti Kyrylo Stremousov dokonce Šojgua vyzval, aby se zastřelil. Kritizoval také přebujelou korupci a neschopnost ministerstva obrany.

​Podívejte se na zářijovou reportáž TV Nova ohledně ruských protestů proti mobilizaci:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz