Ekonomika

Zájem o bazary a second handy roste. Lidé se snaží ušetřit

Velký nápor zákazníků v poslední době pociťují bazary a second handy. Lidé dávají přednost použitým věcem za pár korun, než aby museli utrácet větší částky za nové a dražší zboží. A více zákazníků hlásí například i půjčovny hraček.

V second handech a bazarech se v posledních měsících dveře opravdu netrhnou.

"Pozorujeme větší nárůst, hlavně o víkendech. Hodně zákazníků se ptá i na slevy," řekla pro TV Nova Rozálie Peřinová z prodejny 1981 Second hand.

Obrovský zájem je ale třeba i o knížky z druhé ruky.

"V souvislostí s inflací vidíme velký zájem lidí, v poslední době jsme vyrostli o 50 %, což je 125 tisíc knížek za měsíc. Jde tam vidět ta motivace ušetřit," potvrdil Dominik Gazdoš, zakladatel prodejny Knihobot.

Díky nákupům věcí z druhé ruky lidé podle ekonomů můžou měsíčně ušetřit stovky až tisíce. Například knížku, kterou byste v běžném knihkupectví sehnali za dvojnásobek ceny, v knižním second handu koupíte za pouhou stovku.

Související obsah

​Velkým trendem jsou v poslední době půjčovny oblečení, kočárků, ale třeba i hraček.

"Od kosmetiky přes hračky, věci na spinkání a u většiny produktů si můžou vybrat, jestli si ten produkt koupí, nebo půjčí. Máme spočítané, že jenom na dětském oblečení můžou lidé ušetřit až 15 tisíc ročně, to bylo před inflací, takže teď to bude asi daleko víc," dodala zakladatelka a ředitelka EBUU Kristýna Farkasová.

Podle ekonoma Štěpána Křečka je sdílená ekonomika na vzestupu. "Hlavní motivací jsou peníze. Tento trend bude dál pokračovat, lidé se snaží víc šetřit," uvedl Křeček.

Bazary a second handy zároveň pozorují i další trend. Roste počet lidí, kteří se snaží zbavit svých věcí za peníze a tím si něco vydělat.

TN.cz, vbo
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz