Šetří celé Česko

Úsporný tarif bude platit jen v letošním roce. Nahradí ho jiné opatření

Vláda už nebude příští rok vyplácet takzvaný energetický úsporný tarif. Domácnosti z něj tak dostanou jen částku určenou pro letošek, tedy zhruba 3 500 korun. Původně měl tarif fungovat až do září příštího roku. Od ledna ho ale nahradí systém zastropovaných cen.

Z původně slibovaného příspěvku zhruba 15 000 korun na domácnost nakonec vláda lidem pošle jen přibližně 3 500 korun. Zbytek peněz, které měl kabinet na tarif připravené, půjde do zastropování cen energií.

"Samozřejmě zastropování cen od 1. 1. je do určité míry naprostá změna paradigmatu. A ta zátěž do státního rozpočtu bude řádově jiná, než kolik bylo původně kalkulováno na ten úsporný tarif," vysvětlil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Související obsah

Zatímco úsporný tarif měl vyjít asi na 22 miliard korun, zastropování ceny energií na příští rok bude kabinet stát zhruba 130 miliard korun. Domácnosti by díky opatření měly za kilowatthodinu elektřiny zaplatit v závislosti na konkrétním tarifu zhruba osm korun, za plyn asi čtyři koruny. "Tím, že se připravilo zastropování a naštěstí se vyslyšelo to, co jsme říkali, tak energetický tarif ztrácí smysl. Byla to zbytečná půlroční práce," tvrdí bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).

Zbytečná práce to nakonec možná úplně nebude, na ministerstvu průmyslu a obchodu připravují návrh, ve kterém se s úsporným tarifem počítá jako s doplňkovou pomocí pro ty nejzranitelnější. "Já navrhnu vládě, abychom úsporný tarif v případě potřeby použili jako adresnou pomoc pro domácnosti, pro které zastropování cen jako takové nebude stačit," sdělil Síkela.

Podle ekonomů je ale hlavní, že lidé se zkrátka nemusí bát, že zrušením úsporného tarifu by pomoc od státu nedostali. "Bylo by nelogické a neefektivní, aby platila obě opatření zároveň. Zastropování je ekonomicky nákladnější, což ale znamená, že pomůže lidem více. To zastropování doručí do domácností podstatně větší objem peněz," vysvětlil ekonom David Marek.

Pomoc domácnostem je plánována v souhrnné výši mezi 130 a 150 miliardami korun a lidé nemusí o nic žádat, vše bude automatické.

Související obsah

Pomoc státu

Úsporný tarif a zastropování cen energií nejsou jediná opatření, která mají pomoci pokrýt náklady na drahé energie. Kromě nich mohou lidé při splnění určitých podmínek dosáhnout ještě na příspěvek na bydlení nebo na děti.

Nárok na příspěvek mají domácnosti, jejichž výdaje na bydlení přesahují 30 nebo v Praze 35 procent příjmů rodiny. "Může se jednat o něco mezi 220 a 280 tisíci českými domácnostmi, které na příspěvek na bydlení mají nárok," tvrdí ekonom Petr Studnička.

Aby zájemce příspěvek získal, musí si o něj zažádat na úřadu práce. "Průměrná výše příspěvku na bydlení se v ČR v současné době pohybuje kolem 4 300 korun na jednu domácnost," dodal Studnička.

Související obsah

U ministerstva práce a sociálních věcí lidé mohou žádat o jednorázový příspěvek na dítě ve výši 5 000 korun. "Je průběžně vyplácen domácnostem, jejichž roční příjem je pod 1 000 000 korun hrubého," vysvětlil Studnička.

Nárok na příspěvek mají děti narozené od 2. srpna 2004 do 31. prosince 2022. Zájemci mají možnost žádat až do prvního července příštího roku.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz