Ekonomika

Peníze za úsporný tarif dostali, elektřinu ale neodebírají. Vysvětlení je zarážející

Peníze za úsporný tarif dostali, elektřinu ale neodebírají. Vysvětlení je zarážející
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Dodavatelé elektřiny už začali domácnostem připisovat peníze za první kolo takzvaného úsporného tarifu. Lidé mají nárok na 2 000 nebo 3 500 korun na odběrné místo. Jenomže peníze dostávají i ti, kteří žádnou elektřinu neodebírají. Podle ministerstva průmyslu a obchodu je to v souladu s nastavenými pravidly.

Někomu úsporný tarif pokryje zálohy na několik měsíců, jinému pomůže sotva s jednou. Peníze už by měly být na klientských účtech u dodavatelů elektřiny všech domácností. Podle distribuční sazby se jedná buď o 2 000, anebo 3 500 korun.

Jsou ale i tací, kteří dostali mnohonásobně víc. A to ani žádnou elektřinu neodebírají. Je to i případ Tomáše Kučery, který se v šoku o vše podělil na twitteru. "Jsem investor do nemovitostí. Mám na sebe napsánu řadu odběrných míst elektřiny i plynu. Dnes mrknu do rozhraní ČEZ a dostal jsem od státu 26 500 korun. To samé dostanu od innogy, kde mám další odběrná místa. Pajda na podporu inflace dobrá. Hanebné rozhazování ministerstva financí," napsal.

"Vysvětlení: mám prázdné byty (v rekonstrukci). Není tam žádná spotřeba, jen tam visí elektroměr či plynoměr," doplnil.

Chyba to ale není. Ministerstvo průmyslu a obchodu, které vede Jozef Síkela (za STAN), takto pravidla úsporného tarifu nastavilo schválně. Prý proto, aby přerozdělení peněz netrvalo moc dlouho.

Související obsah

"Z důvodu rychlé a účinné pomoci s vysokými cenami energií a automatickým promítnutím bez nutnosti žádat zvolila vláda pomoc všem domácnostem, které májí smlouvu s dodavatelem elektřiny," řekl TN.cz mluvčí resortu David Hluštík.

K říjnovému příspěvku domácnosti dostanou ještě 599 Kč za každou megawatthodinu elektřiny formou odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje.

Další peníze lidé dostanou v únoru. Ti, kterým teď stát přispěl 3 500 korun, budou mít nárok už jen na 400, 800 nebo 1 500 korun. Ostatním opět přijdou 2 000 korun.

Unie se dohodla. Státy řekly, jak pomohou v energetické krizi:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz