APLIKACE TN.CZ
Domácí

Kardinál Duka prohrál spor s brněnskými divadly. Omluvy se od nich nedočká

Ústavní soud zamítl stížnost kardinála Dominika Duky a právníka Ronalda Němce, kteří požadovali omluvu od brněnských divadel. Urážku spatřovali v kontroverzních hrách, které zobrazovaly Ježíše znásilňujícího muslimku. Soud však rozhodl, že jde o uměleckou nadsázku, a poukázal na svobodu slova.

Dlouho táhnoucí se spor o urážlivosti divadelních představení uvedených v roce 2018 na festivalu Divadelní svět Brno končí. Hry režiséra Olivera Frljiče kritizovaly některé činnosti římskokatolické církve, což vzbudilo vlnu emocí.

Originální inscenace skandálním způsobem zobrazily zneužívání dětí kněžími, ale také odsuzování muslimského světa Západem. V jedné z divadelních scén Ježíš znásilňoval muslimku. Když se objevily první fotografie z těchto inscenací, začaly velké protesty. Pohoršení lidé se dokonce snažili představení zastavit.

K protestujícím se přidal i kardinál Dominik Duka, který v uvedení dvou kontroverzních her spatřoval zásah do svých osobnostních práv. Po Národním divadle Brno a Centru experimentálního divadla požadoval omluvu. Soudy však jeho stížnosti postupně zamítaly, po prohře u Nejvyššího soudu se rozhodl obrátit na Ústavní soud.

Související obsah

​"V nyní posuzovaném případě Ústavní soud konstatuje, že obě hry sledovaly legitimní cíl směřující k vyvolání veřejné diskuse o náboženském násilí a sexuálních incidentech uvnitř jedné z církví. Učinily tak prostředky sice zčásti rouhavými, ve svém celku však nepotlačujícími základní sdělení," vysvětlila stanovisko Ústavního soudu jeho mluvčí Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Podle verdiktu soudů mají umělci svobodu ztvárňovat ve svých dílech i scény, které představitelé církví nemusí schvalovat. Kardinál Duka ani pohoršení věřící se omluvy nedočkají, kauza tímto rozhodnutím končí.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz