Domácí

Lidé se snaží šetřit. Stále častěji proto využívají benefity pojišťoven. PŘEHLED

České domácnosti se snaží ušetřit, kde se dá, ale také stále častěji zjišťují, na jakou pomoc mají nárok a zatím ji nevyužily. Vyšší zájem klientů zaznamenaly například i zdravotní pojišťovny. V Česku jich působí sedm. Přinášíme vám proto přehled toho, kde, jak a o jaké benefity můžete u své pojišťovny zažádat.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP)

Největší česká zdravotní pojišťovna nabízí do půlky prosince příspěvky na pohybové aktivity, pomůcky a služby pro diabetiky, očkování, zvýšení dostupnosti psychosociální podpory, trénink paměti a odvykání kouření. Pak mohou pojištěnci požádat o příspěvky na vyšetření kožních znamének, preventivní vyšetření karcinomu prsu, prevenci onkologických onemocnění, paruky a zdravotnické prostředky na radiační terapii.

Dále pak lze žádat o příspěvky pro těhotné ženy a maminky, nedonošená miminka, novorozence a dárce orgánů či krve nebo na bezlepkovou či nízkobílkovinnou dietu.

VZP má také svůj Klub pevného zdraví. Jeho členové mohou po přihlášení díky klubové kartě čerpat slevy na sportovní aktivity, doplňky stravy, kurzy zdravé výživy a zdravotní pomůcky, ale také na zájezdy, elektroniku, kosmetiku, knihy či zábavné aktivity.

Související obsah

​O benefity mohou klienti VZP žádat prostřednictvím webové a mobilní aplikace Moje VZP, na pobočkách, písemně nebo elektronicky prostřednictvím datové schránky. Na webu se lze přihlásit také do Klubu pevného zdraví. Další informace pak mohou klienti získat na webu nebo na infolince 952 222 222 či e-mailu.

Vojenská zdravotní pojišťovna (VoZP)

Tato pojišťovna poskytuje příspěvky v rámci tří programů. Jeden nabízí příspěvky na různá očkování. V rámci dalšího programu mohou pojištěnci VoZP zažádat o příspěvky na cvičení a regeneraci či plavání a senioři mohou získat také příspěvek na kloubní výživu. Dětem pak pojišťovna přispívá třeba na pohybové aktivity a plavání, ozdravné pobyty, sportovní přilby nebo rovnátka.

V rámci programu Prevence přispívá pojišťovna na prevenci rakoviny prostaty, prsu, tlustého střeva a konečníku. Dále si pojištěnci mohou zažádat o příspěvek na prevenci poruch paměti, vyšetření kožních znamének či na pomoc s odvykáním kouření. Pacienti podstupující chemoterapii pak mají nárok také na příspěvek na paruku.

Dále pojišťovna organizuje a přispívá na ozdravné pobyty pro děti a o peněžní příspěvek si mohou zažádat také dárci krve a kostní dřeně nebo lidé s nízkobílkovinnou dietou.

Speciální příspěvky pak pojišťovna poskytuje vojákům, jejich rodinám, válečným veteránům a civilním zaměstnancům ministerstva obrany. Ti mohou využít například speciální zvýšené příspěvky na sport, plavání, dentální hygienu, ochranné pomůcky pro střelbu nebo lázně. Studentům vojenských škol pak pojišťovna přispívá na potřebné prohlídky. 

Více informací o příspěvcích a bonusech mohou pojištěnci získat na pobočkách, webu VoZP, telefonním čísle 222 929 199 nebo na e-mailu info@vozp.cz. Žádat o ně můžete osobně, poštou, přes klientský portál nebo prostřednictvím mobilní aplikace Zdraví na klik.

Související obsah

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP)

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna přispívá na prevenci rakoviny kůže, tlustého střeva, prostaty a prsu (i u mužů). Příspěvek můžete získat také na očkování, laserovou operaci očí, vyšetření zrakového nervu, terapii rázovou vlnou nebo potřeby pro diabetiky.

Dále pojišťovna přispívá na doplňky stravy, tlakoměry na měření krevního tlaku, léky na erektilní dysfunkci, sportovní aktivity a sportovní prohlídky. Zažádat si můžete také o příspěvek na pomoc při odvykání kouření, speciální onkologickou prevenci, paruku pro onkologicky nemocné nebo o příspěvek na péči o duševní zdraví.

Děti mohou dostat příspěvek na plavecké kurzy, letní tábory, školy v přírodě, ozdravné pobyty, sportovní kroužky a sportovní prohlídky, ochranné přilby, rovnátka, vyšetření zraku, prevenci obezity, prevenci trombózy, vitamíny, bezlepkové a nízkobílkovinné potraviny. Rodiče mohou získat také příspěvek na péči o miminko nebo příspěvek na chůvu.

ČPZP také poskytuje odměnu za nachozené kroky a poskytuje věrnostní příspěvek v hodnotě 500 Kč v rámci doplňkového preventivního programu Bonus Plus. Dále mají klienti ČPZP nárok na slevy na zdravotní pomůcky a doplňky a také na cestování a zábavu. 

Další informace o programech můžete zjistit na pobočkách pojišťovny, na webu, na infolince 810 800 000 nebo prostřednictvím e-mailu. Přihlásit se o ně pak můžete osobně, poštou, prostřednictvím datové schránky, pomocí mobilní aplikace Zdraví v mobilu nebo na webové elektronické přepážce.

Související obsah

Oborová zdravotní pojišťovna (OZP)

OZP přispívá klientům na dentální hygienu, sportovní aktivity, lázeňské procedury, očkování proti chřipce i další očkování, na prevenci infarktu, osteoporózy a Alzheimerovy choroby a také na prevenci rakoviny kůže, prsu, prostaty, ledvin, břišních orgánů, dutiny ústní, tlustého střeva a konečníku.

Dále mohou klienti OZP požádat o příspěvek na brýle a kontaktní čočky, rovnátka, dentální pomůcky či na vyšetření zraku, vitamíny a doplňky stravy a antikoncepci.

Pojišťovna nabízí také příspěvky na relaxaci a regeneraci, jako je návštěva sauny či solné jeskyně, masáže, lázeňské procedury, letní tábory, ozdravné pobyty, rehabilitační cvičení, fyzioterapie.

Pro maminky a novorozence poskytuje OZP příspěvky na očkování novorozenců, vitamíny a doplňky stravy nebo předporodní vyšetření. Klienti mohou využít také příspěvků na pobyty pro děti, na děti s obezitou, na odvykání závislosti na tabáku či speciální příspěvky pro chronicky a onkologicky nemocné.

Chronicky nemocní dále mohou požádat o příspěvek na roušky, respirátory, teploměry, tlakoměry, váhy, bezlepkové potraviny, pomůcky pro pohyb, naslouchátka, chytré hodinky s EKG, zdravotní pedikúru, ozdravné pobyty a pomůcky pro diabetiky. Dále OZP přispívá na testy na covid-19, spalničky, hepatitidu a boreliózu nebo na vyšetření potravinové intolerance, mozkové aktivity a trombofilní mutace. 

Benefity mohou klienti pojišťovny čerpat prostřednictví programu Vitakarta, který je dostupný na webu i jako mobilní aplikace. Další informace k benefitům najdete na webu, případně můžete pojišťovnu kontaktovat na čísle 261 105 555, přes e-mail či datovou schránku nebo můžete přijít osobně.

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda (ZPŠ)

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda poskytuje příspěvky na očkování (např. na chřipku, hepatitidu, klíšťovou encefalitidu, meningokoka nebo rotavirové infekce) a přispívá také na dentální hygienu a sportovní aktivity.

O příspěvek si můžete zažádat také na rovnátka, ozdravný pobyt, využití moderních diagnostických a léčebných metod, na speciální diety (celiakie, metabolické poruchy) nebo na odvykání kouření.

Související obsah

​Pokud jde o preventivní kontroly, přispívá pojišťovna na prevenci rakoviny prsu, prostaty, ledvin a břišních orgánů, kůže, střeva a konečníku a dále na prevenci onemocnění štítné žlázy, nutriční poradenství a péči o duševní zdraví.

Pro maminky a novorozence má pojišťovna připraveny příspěvky na vyšetření v těhotenství, vyšetření štítné žlázy, náklady spojené s narozením dítěte nebo  doplňky stravy. 

O příspěvky pro letošní rok mohou pojištěnci žádat do konce listopadu osobně, poštou nebo e-mailem. Více se o příspěvcích a benefitech ZPŠ můžete získat na jednotlivých pobočkách, webu nebo na infolince 800 209 000.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV)

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra poskytuje příspěvky na plavání a sportovní aktivity pro děti i dospělé, pomůcky pro kojence a novorozence a také kojenecké a novorozenecké masáže.

Maminkám a miminkům pojišťovna přispívá také na předporodní kurz, cvičení a péči o tělo (masáže, dentální hygiena, stimulace pánevního dna), vitamíny a doplňky stravy, vyšetření v těhotenství a laktační poradenství. Speciální příspěvek pak mohou dostat také rodiče vícerčat.

Dále je možno zažádat si o příspěvek na různá očkování, příspěvky je u ZPMV možno získat také na prevenci rakoviny prsu, kůže, děložního hrdla, tlustého střeva a konečníku, prostaty a dalších onkologických onemocnění.

U dětí lze žádat též o příspěvek na prevenci nadváhy, podiatrické vyšetření, vyšetření očí, genetické vyšetření při využívání hormonální antikoncepce a na sestavení jídelníčku nutričním specialistou. Dospělým může pojišťovna přispět také na prevenci cukrovky, osteoporózy, kardiovaskulárních onemocnění, nadváhy a obezity. Pojišťovnu lze požádat také o příspěvky na sportovní přilby a chrániče (loktů, kolen, zápěstí, páteře…) ochranné rukavice, záchranné vesty, plovací pásy, sluchátka a brýle pro sportovní střelbu. Příspěvek lze získat také na vybavení domácnosti, jako jsou protiskluzové podložky, madla a židle a vozíky do vany a sprchy či na WC.

Pro žádost o příspěvek či benefity mohou pojištěnci využít e-komunikace nebo mobilní aplikace ZP211, případně lze také osobně navštívit pobočku nebo vyplnit elektronický formulář. Pro více informací můžete navštívit pobočku pojišťovny či web nebo můžete využít infolinku 222 222 255, případně kontaktní formulář.

Související obsah

Revírní bratrská pokladna (RBP)

Pro děti a mládež RBP nabízí příspěvky na kurzy plavání, boj s obezitou, poplatky spojené se vstupem do sportovních oddílů a vyšetření kožních znamének. Pojišťovna také přispívá na školy a školky v přírodě, tábory a ozdravné pobyty. Příspěvky jsou také připraveny pro dětské pacienty s rakovinou, cukrovkou, nebo speciálními dietami.

Pojišťovna přispívá dětem také na různá očkování, včetně toho proti rakovině děložního čípku. Na speciální příspěvek pak mohou dosáhnout miminka do jednoho roku.

Pro dospělé má pojišťovna připraveny příspěvky na odvykání kouření, na hormonální přípravky po menopauze a přípravky na problémy s prostatou, na genetické vyšetření rizika trombózy, denzitometrické vyšetření, ultrazvukové diagnostické vyšetření horní části břicha, vyšetření prsou, prostaty, pigmentových skvrn a krvácení z trávicího traktu či na ošetření rázovou vlnou.

Také dospělým pojišťovna přispívá na speciální diety a očkování či na potřeby pro diabetiky a onkologické pacienty. Příspěvky mohou dostat také čerstvé maminky a maminky vícerčat. Pojišťovna má také bonusové programy a poskytuje i službu lékaře na telefonu.

O příspěvky mohou pojištěnci žádat prostřednictvím webové či mobilní aplikace my213 nebo také osobně či poštou. Více informací o poskytovaných příspěvcích a benefitech získáte na webu pojišťovny, jednotlivých pobočkách, infolince 800 213 213, prostřednictvím virtuální pobočky nebo třeba přes sociální síť Facebook či e-mail

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz