Zajímavosti

Přelomový okamžik: NASA poprvé v historii změnila dráhu vesmírného tělesa

Test planetární obrany DART slaví úspěch. Americké vesmírné agentuře NASA se podařilo změnit trajektorii asteroidu Dimorphos. Lidstvo tak poprvé v historii dokázalo úmyslně vychýlit trasu vesmírného tělesa.

Cílem mise DART, Testu dvojitého přesměrování asteroidů, je připravit se na odvrácení možného nebezpečí v podobě asteroidu mířícího na planetu Zemi. Náraz menší planetky by totiž mohl představovat civilizační hrozbu.

NASA ke svému testu využila vesmírné těleso Dimorphos, měsíc planetky Didymos, který se od země nachází 11 milionů kilometrů. Nárazem sondy DART dokázala Dimorphos vychýlit z jeho kurzu, informovala NASA v tiskové zprávě.

Související obsah

Před dopadem trvalo Dimorphosu obletět svou mateřskou planetku Didymos 11 hodin a 55 minut. Astronomové změřili, že doba, za kterou oběhnul Dimorphosu planetku po nárazu sondy DART, se změnila na 11 hodin a 23 minut. Jeho trasa se tedy musela zkrátit.

"Je to přelomový okamžik pro planetární obranu a celé lidstvo," řekl ředitel NASA Bill Nelson. Jeho slova mohou nostalgicky připomenout slavný citát Neila Armstronga. "Malý krok pro člověka, velký skok pro lidstvo," řekl, když člověk poprvé vstoupil na měsíc.

Související obsah

"Poprvé v historii lidstvo změnilo oběžnou dráhu planetárního objektu," konstatovala ředitelka planetární vědy v NASA Lori Glazeová. Úspěšný test přestavuje naději, že kdyby v budoucnosti na Zemi mířil asteroid, dokázali by ho vědci z jeho katastrofického kurzu vychýlit.

Podívejte se na video, kde jsme se tématu věnovali v pořadu Zpátky na Měsíc a dál:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz