Zimní speciál

Zimní dovolená letos jen pro vyvolené. Lyžování v Alpách se pořádně prodraží

Zimní dovolená letos jen pro vyvolené. Lyžování v Alpách se pořádně prodraží
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

V létě k moři, v zimě na hory –⁠ to byl dříve běžný model pro mnoho Čechů. V nadcházející sezoně si ale dovolenou na lyžích bude moci dopřát podstatně méně lidí. Zdražovat budou nejen české skiareály, výrazně porostou také ceny v Alpách. Do nákladů se totiž promítají extrémně drahé energie.

Loni a předloni do zimní dovolené zasáhla pandemie koronaviru, letos si však zimní radovánky mnoho lidí bude muset odpustit z finančních důvodů. Ať už se vydáte do Rakouska, nebo Itálie, lyžování v Alpách bude v nadcházející sezoně podstatně dražší než v předchozích letech.

Rakousko

Jak zjistila agentura APA, v lyžařských střediscích v Tyrolsku budou skipasy v průměru o 7 až 8 procent dražší. Například v oblíbeném Svatém Antonu se cena denního skipasu zvýší zhruba o 10 procent, tedy ze 61 na 67 eur (cca 1 650 korun).

Související obsah

​Ve spolkové zemi Salcbursko budou muset lyžaři počítat s nárůstem cen vleků o 6,5 až 11 procent. "Cenu roční permanentky Alpin Card jsme stanovili již v dubnu, zde dojde k navýšení o 6,5 procenta," uvedl mluvčí provozovatele jednoho ze salcburských vleků Erich Egger.

V předprodeji tak lidé zaplatí 692 eur (zhruba 17 000 korun), od 9. prosince už to ale bude 824 eur (zhruba 20 200 korun). Jednodenní skipas zdraží ještě více, a to o necelých 10 procent. Letos bude v hlavní sezoně stát 66 eur (zhruba 1 600 korun), loni byl za 60,50 eura (necelých 1 500 korun).

V Korutanech budou lyžařská střediska zdražovat v průměru také o 8 procent. Předseda organizace tamních lanovek Manuel Kapeller-Hopfgartner prozradil, že provozovatelé mají 15procentní až 20procentní nárůst nákladů, který ale podle něj nelze přenést v plné výši na zákazníky. Podobný nárůst cen pocítí lyžaři také v Horních Rakousech, tedy v regionu u českých hranic.

Související obsah

​Podle jednatele společnosti HiWu Helmuta Holzingera permanentka ve dvou největších lyžařských střediscích v Horních Rakousech zdražila o 8 procent. Aby firmy snížily náklady, budou sahat po úsporách. Některé lanovky by tak mohly být vypnuté již o hodinu dříve a jezdit by mohly pomaleji. Jejich odstavení ale není v plánu.

V Dolním Rakousku budou skipasy dražší dokonce přibližně o 10 procent. Přesné ceny jednodenních a vícedenních skipasů ale budou oznámeny až na začátku prosince.

Itálie

S vysokými náklady se budou potýkat i podnikatelé v italských Alpách. Podle italského zpravodajského webu Byoblu se ceny skipasů zvýší až o 15 procent.

"Dříve energie tvořily 10 procent z našich nákladů, zatímco nyní dosahují 30 procent. Udržování vleků a zasněžování bude stát o 30 milionů eur více než v loňském roce, což je nárůst o 200 procent. Jestliže v minulé sezoně činily náklady na energie 15 milionů eur, letos se očekává, že vzrostou na 45 milionů," konstatoval prezident Sdružení provozovatelů lanovek v Trentinu Luca Guadagnini.

Související obsah

​Italské sdružení na ochranu práv spotřebitelů Assoutenti podle deníku Corriere della Sera vypočítalo, že průměrné výdaje na osobu za týdenní pobyt na horách včetně skipasů, ubytování a stravování (ale bez dopravy) budou činit 1 400 až 1 600 eur (zhruba 34 až 39 tisíc korun). Odhadovaný nárůst je podle něj o 15 až 18 procent.

V Dolomitech bude jednodenní skipas stát 74 eur, zatímco loni to bylo 67 eur (nárůst o 10,4 %). V Lombardii bude zdražování ještě výraznější. V Bormiu se cena denního skipasu v hlavní sezoně zvýší o 13 %, a to ze 46 na 52 eur.

Pokud vás zdražování odrazuje od dovolené v Alpách a uvažujete raději o lyžování na našich horách, zdejší skiareály vás zřejmě také nepotěší. Už v létě začali jejich provozovatelé hovořit o zdražování, ale také omezení provozu.

Více informací se dozvíte v reportáži (07/2022):

TN.cz

K tématu Zimní speciál

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz