Zahraničí

Evropa má na zimu dostatek energií. Příští rok to bude jinak, tvrdí odborníci

Evropa má na zimu dostatek energií. Příští rok to bude jinak, tvrdí odborníci
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Pokus Ruska využít energetickou situaci proti Evropě nešel podle odborníků tak úplně podle plánu. Moskva v odplatě za sankce uvalené Západem sice omezila dodávky plynu, země ale dokázaly najít jiná řešení. Experti však varují, že příští rok může být všechno jinak.

Pouze několik týdnů poté, co ruský prezident Vladimir Putin započal invazi na Ukrajinu, omezila Evropa dovoz energií. Cíl byl podle odborníků jasný – zabránit Moskvě financovat válku.

Zásobníky zemního plynu jsou nyní zaplněny z 91 procent. To výrazně překračuje 80procentní cíl, který si představitelé Evropské unie stanovili.

Podle odborníků ale tento úspěch evropskou ekonomiku hodně zasáhl. Honba za alternativními zdroji vystřelila ceny energií. Ceny plynu od svého vrcholu koncem srpna sice klesly, ale stále jsou výrazně vyšší než před rokem.

Související obsah

​Mezinárodní měnový fond, jehož zprávu cituje CNN, ale nyní varoval, že evropská energetická krize nebyla "chvilkovým šokem". Přestože nadcházející zima bude náročná, "zima 2023 bude pravděpodobně horší".

Podle energetického analytika Tomase Marzec-Mansera je tohle ale teprve začátek. I kdyby se členským státům EU podařilo během příštích pěti měsíců snížit spotřebu o 15 procent, což je cíl stanovený Evropskou komisí, obnova zásob by byla náročnější než v roce 2022.

Související obsah

Nicméně se očekává, že Evropská komise příští úterý představí nový balíček mimořádných opatření, informuje server Euronews. Ta mají omezit ceny energií a přinést úlevu milionům domácností a firem v celé EU.

​Zoufalá snaha Evropy nahradit ruskou energii také zatížila životní prostředí. Evropská komise ale pracuje na plánu, který by přechod na obnovitelné zdroje urychlil, a tím životní prostředí chránil.

Evropská unie nyní usiluje o to, aby obnovitelné zdroje tvořily do konce desetiletí 45 procent energií bloku – oproti aktuálním 40 procentům. Takové zdroje jsou jedním ze způsobů, jak snížit závislost na dovozu energií.  

Na jednání ministrů energetiky v Praze se řeší ceny a připravenost Evropy na zimu:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz