Zaměstnavatelé možná budou muset přispívat zaměstnancům, kteří pracují z domova. Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž připravuje novelu zákona, která by pravidla pro práci na home office měla upravit. Platit by mohla od začátku příštího roku.
Hlavní novinkou by byla povinnost zaměstnavatelů platit lidem pracujícím z domova paušál za energie, vodu, dálkové vytápění, paliva nebo odpad.
"Chceme touto novelou posílit především logická práva a komfort zaměstnanců tam, kde je to možné, aby si mohli požádat u zaměstnavatele o home office. Aby tam byla i alespoň nějaká minimální podpora, že ten zaměstnanec je doma, doma topí, doma svítí, má nějaké náklady," vysvětlil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Paušální částka, kterou by zaměstnavatel platil, by mohla být dvě koruny a osmdesát haléřů za každou započatou hodinu práce v nuceném home office. Za 160 hodin, tedy za měsíc, odpracovaných doma by si tak zaměstnanci přilepšili o bezmála 450 korun.
"Návrh ministerstva práce a sociálních věcí podnikatele překvapil, možná i šokoval. Ten návrh považujeme za skandální," vyjádřil se Ladislav Minčič z Hospodářské komory ČR.
Zaměstnavatelé totiž prý už v době covidu, kdy se možnost práce z domova začala rozšiřovat, volali po zpřesnění podmínek. Očekávali rámcové podmínky. "Místo toho návrh obsahuje celou řadu ohromného množství detailů, které by ty dohody musely obsahovat," kritizuje novelu Minčič.
"Zákon, který bude stanovovat pravidla home office, může paradoxně způsobit to, že firmy se budou práci z domova vyhýbat. Pak při přijímání nových zaměstnanců mohou specifikovat, že výkon práce je možný pouze z pracoviště," varuje ekonom Štěpán Křeček.
Jestli bude paušál dvě koruny a osmdesát haléřů nebo třeba víc, o tom chce ministerstvo ještě jednat.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz