Domácí

Firmy si zvykají na home office. Developeři by se měli začít obávat

Zatímco firmy si začaly na home office během koronaviru zvykat a některé dokonce uvažují, že u něj do budoucna zůstanou, developerské firmy by se měly začít obávat. Podle ekonomů totiž klesne zájem o kancelářské prostory.

Po pandemii bude muset mnoho firem šetřit. Jedním ze způsobů, jak snížit náklady, je nechat část zaměstnanců pracovat z domu, jak je tomu ve většině západních zemí.


"Čtyři z pěti lidí si i nadále přejí pracovat více než jeden den v týdnu z domova. Odvětví, kde již tradičně home office známe, jsou například poradenské služby a IT firmy. Naopak odvětví, kde home office úplně nefunguje, jsou například právní služby nebo věda a výzkum," popsal ředitel Office Agency Petr Žalský.

Související obsah


Podle ekonoma Štěpána Křečka budou moci firmy šetřit tím, že přejdou z větších kancelářských prostor do menších objektů. "Zároveň bude muset také celá řada firem skončit kvůli pandemii koronaviru a jejich prostory budou také neobsazené," sdělil Křeček.


Podobných kancelářských budov vznikají po celé republice desítky. Jestli o ně ale firmy budou mít v budoucnu zájem, ukáže čas. "Celá řada nájemníků do budoucna bude požadovat sníženou výši nájemného. Takže mohou být samozřejmě ty kancelářské prostory méně výnosné," konstatoval Křeček.

Související obsah

Aby se nové kancelářské budovy zaplnily, musí pronajímatelé nabídnout něco navíc. Už teď přispívají nájemníkům třeba na vybavení kanceláří nebo jim na několik měsíců umožní nájemní prázdniny.


"Nemyslím si, že trh dovolí jít s cenami dolů, protože 5,4 procent je opravdu neobsazenost, která je minimální. To znamená, je to stále trh pronajímatelů. V minulých letech, třeba v roce 2015, jsme byli zvyklí na 16 procentní neobsazenost," dodal Žalský. V nových kancelářských budovách v centru Prahy je měsíční nájem za metr čtvereční zhruba 400 korun.

Eliška Kopánková, sik, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz