Domácí

Krádeží dřeva prudce přibývá. Na Náchodsku už vykáceli část lesa

Kvůli energetické krizi přibylo krádeží dřeva. A patrně právě z tohoto důvodu teď někdo vykácel na Náchodsku část lesa. Bylo to ve špatně přístupném terénu, takže ukradené smrky patrně odvážela organizovaná skupina.

Sedmdesát let starý lesík se u obce Kramolna v rodině dědil z generace na generaci. Teď se ale z rodinného dědictví stala mýtina. "Nebrali si servítky, vzali i s kůrovcem i zdravý," uvedla majitelka lesa Dagmar Matoušová. Majitelka napočítala skoro 40 pařezů. "Všechno to jsou smrkové stromy," upozornil její soused František Trojan.

Škoda je asi 50 tisíc korun. Soused možná pachatele viděl. "Proti mě jela malá, neudržovaná V3S, nic přepychového," poznamenal. Korba už byla naložená dřevem. "Něco křivě, něco rovného, dlouhé metry. Buď spěchali, že nakládali tohle, nebo byli pečliví a pod tím bordelem bylo něco lepšího," dodal.

Související obsah

Pokácet strom, nařezat ho a odnosit k cestě. To ale není rozhodně hned. Zpracovat 20metrovou borovici trvá jednomu člověku asi padesát minut. Pokud je vozík 40 metrů daleko, člověk nachodí přes kilometr. V lese u Náchoda tedy asi jediný pár rukou nekácel. Policie hledá svědky. "Pokud si všimli nějakého podezřelého pohybu vozidel, osob, ať se obrátí na bezplatnou linku 158," požádala policejní mluvčí Lucie Konečná.

Krádeží v lesích přibývá, třeba lesníci pod Ještědem už zvýšili kontroly. "Projíždíme lokality, kde se provádí těžba, abychom uhlídali dříví u cest," sdělil Jiří Bliml z Městských lesů Liberec. Zloději totiž rozřežou i kvalitní kulatinu, která má mnohem vyšší hodnotu než palivové dříví. 

kdu, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz