Napřímo

Pražská koalice začne pracovat až v lednu, míní Hlaváček. Mluvil i o řešení bytové krize

Povolební vyjednávání v Praze podle náměstka pražského primátora Petra Hlaváčka (STAN) přinese novou koalici až v lednu. Ve středečním pořadu Napřímo ho moderátorka Bára Divišová vyzpovídala i ohledně dostupnosti bydlení v hlavním městě.

Povolební vyjednávání v Praze je v plném proudu, ale jak bude složená nová pražská koalice, se stále ještě neví. Podle Hlaváčka bude nově sestavená koalice pracovat až od ledna. "Podle mě je důležitější stabilita vzniklé koalice, když se dívám třeba na Brno, než ten termín. Praha je v tomto rozdílná než jiná města či městské části," myslí si Hlaváček.

Podle něj jdou všechny pražské strany a koalice programově podobným směrem. "V programové části vidím velmi málo konfliktů. Může být tématem, jak se k cílům dostaneme, ale to vše se dá dohodnout. Čtyři roky vlády ve městech jsou kruté a krátké. Musíte vnímat, co za čtyři roky skutečně uděláte," podotýká Hlaváček.

Související obsah

Jednou z priorit bude pravděpodobně bytová krize v Praze. "Bez toho, že se to bude řešit, budete připravovat městské projekty a koordinovat ty soukromé, schválíte metropolitní plán a budete hlídat, že jsou ty čtvrti mnohofunkční, se k tomu výsledku nikdy nedostanete. To, že povolení v Praze trvá osm let, je realita. Ale je vidět světlo na konci tunelu," říká náměstek primátora.

Podle něj může výrazně snížit cenu nemovitosti, když k nim developeři nebudou mít povinnost budovat parkovací místa. "V případě, že máte městský dům, který slouží seniorům nebo maminkám s dětmi, tak je velký předpoklad, že ti lidé nebudou mít automobil, a tak místo nebudou potřebovat," míní Hlaváček.

Zlepšit dostupnost bydlení je podle něj kontinuální práce. "Výsledky by v tomto volebním období mohly být citelné. Máme v přípravě zhruba osm tisíc bytů a tyto byty by měly v průběhu deseti let vzniknout. Cíl je takový, aby se ve městě stavělo zhruba deset tisíc bytů ročně, z toho osm tisíc v soukromém sektoru a dva tisíce v sektoru města. Jestli některé byty budou družstevní, je v tuhle chvíli ještě nejisté," uzavírá Hlaváček.

TN.cz

Komunální volby 2022

Komunální volby, tedy volby do zastupitelstev obcí, měst a městských obvodů, proběhly v pátek 23. a v sobotu 24. září 2022 společně s volbami do Senátu.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz