Domácí

Polští manželé v Česku pořádali rituály s nápojem šamanů. Odsedí si osm let

Vrchní soud v Olomouci ve středu rozhodl, že za nelegální obchody s ayahuascou, halucinogenním nápojem připraveným podle peruánských šamanů, půjdou polští manželé Kordysovi na osm let do vězení. Zatímco muži soud trest snížil o půl roku, ženě ho výrazně zvýšil.

Ayahuasca je jihoamerický šamanský nápoj, který se v posledních letech těší velké oblibě i mezi Evropany. Někteří organizují zájezdy do Peru, kde si lidé mohou vyzkoušet halucinogenní účinky tohoto lektvaru na vlastní kůži. Jiní se rozhodli nápoj dovážet a nabízet ho poté případným zájemcům v České republice. Taková činnost je však v tuzemsku nelegální, protože ayahuasca obsahuje zakázanou látku DMT.

O tom, že kšeftovat s nelegálními psychotropními látkami se nevyplácí, se přesvědčil jeden polský manželský pár, který na Novojičínsku pořádal rituální ceremonie s ayahuascou. Během zhruba stovky takových akcí manželé Kordysovi podali tento zakázaný nápoj přibližně 1 300 klientům, od kterých během pěti let své nelegální činnosti inkasovali více než 10 milionů korun.

Související obsah

​Olomoucký vrchní soud ve středu zvýšil trest Karolíně Kordysové z původních 5,5 roku na osm let odnětí svobody. Stejný trest nyní vyfasoval i její manžel Jaroslaw, tomu ho však soud oproti původnímu verdiktu o půl roku snížil. V nekalé činnosti se angažoval ještě Petr Kanawka. Ten se podílel na dovozu nápoje, soud mu potvrdil podmíněný trest s tím, že všechny tři zainteresované osoby z Česka vyhostil.

Samozvaní šamani do Česka podle soudu postupně dostali přes 200 kilogramů koncentrátu, ze kterého pak naředěním získali zhruba 300 litrů nápoje. "Trestní sazba v tomto případě činí 8 až 12 let. V případě pana Kordyse jsme provedli drobnou korekci, u obžalované to byla zásadnější korekce. Podle nás se oba dopustili stejného jednání jako spolupachatelé. Není jediný důvod, aby někdo z nich byl zvýhodněn," prohlásil předseda soudního senátu Vladimír Hendrych.

Související obsah

​Manželé Kordysovi policistům tvrdili, že účastníci šamanských seancí, které pořádali, pili ayahuascu bez zakázané látky DMT. Tomu však soud neuvěřil. Jaroslava Kordyse a jeho manželku podle pravomocného rozsudku usvědčují policejní odposlechy a také svědci. Šamanské ceremonie pachatelé pořádali v usedlosti v Heřmanicích u Oder na Novojičínsku, vstupenka stála přibližně osm a půl tisíce korun.

Odsouzení manželé se mohou pokusit zvrátit rozsudek, který je poslal do vězení na osm let, u Nejvyššího sodu v Brně. Na verdikt už ale budou čekat ve věznici.

Příprava psychotropního nápoje ayahuascy | Zdroj: Profimedia
TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz