Domácí

Legenda české mordparty je po smrti. Jiří Markovič proslul jako lovec sériových vrahů

Legenda české mordparty je po smrti. Jiří Markovič proslul jako lovec sériových vrahů
Jiří Markovič | Zdroj: TV Nova

Bývalý šéf pražské mordparty a spisovatel Jiří Markovič je po smrti. Smutnou zprávu potvrdilo nakladatelství Epocha. Někdejší kriminalista se proslavil jako lovec sériových vrahů. Utnul například řádění "spartakiádního" vraha Jiřího Straky. Zemřel ve věku 79 let.

"Zasáhla nás smutná zpráva o skonu Jiřího Markoviče. Pan plukovník vedl léta oddělení pražské policie, se kterou dopadl tucty kriminálníků. Pan Markovič se podílel na mnoha našich knihách s kriminalistickou tematikou a nás s ním pojilo letité osobní přátelství. Čest jeho památce," oznámilo ve čtvrtek nakladatelství Epocha.

Markovič k policii nastoupil v roce 1964. Na oddělení vyšetřování se dostal o dva roky později. V roce 1986 už šéfoval jednomu ze dvou oddělení vražd pražské policie. 

Jiří Markovič proslul jako lovec zločinců. Řada z nich byla po dopadení odsouzena k trestu smrti nebo na zbytek života do vězení. Kauzy jako spartakiádní vrah nebo kanibal Ladislav Hojer se zapsaly do dějin české kriminalistiky.

Související obsah

​Do důchodu Markovič odešel v roce 1999. I poté se ale jeho jméno několikrát na veřejnosti objevilo. Vyjadřoval se k velkým kauzám, včetně zmizení školačky Míši Muzikářové.

Uznání se dočkal nejen jako kriminalista, ale i jako spisovatel. Nakladatelství Epocha vydalo nejprve dílo Lovec přízraků: Vraždy, které šokovaly republiku, na jejímž vzniku spolupracoval s Markovičem Viktorín Šulc. Později vyšly vzpomínky slavného kriminalisty na největší případy a kauzy v knize od Petra Šámala Kriminalista: Legenda pražské mordparty deviantům na stopě.

Knihu otevírá právě nejznámější a médii nejsledovanější kauza – příběh tzv. spartakiádního vraha Straky, který napadl celkem 11 žen. Brutální útoky se začaly v Praze množit v krátké době, od února do května 1985, a některé z nich oběti nepřežily. Bylo krátce před spartakiádou, ta nakonec dala vrahovi přezdívku. Do Prahy mířily tisíce cvičenek, a policie tedy byla pod velkým tlakem, aby rychle našla sadistického vraha. Už proto, že nepolevoval a brutalita jeho útoků se stupňovala.

Kniha se pak zabývá otázkami jako: Co asi prožívá oběť? Co přiměje člověka k tomu, aby vraždil? Jak se chová před tím, při tom a jak po tom? A na co myslí vyšetřovatel, když přijde na místo činu a pohlédne smrti do tváře?

Kriminalista Jiří Markovič vzpomínal v rozhovoru s autorem knihy nejen na tento případ, ale i na mnohé další, jejichž detaily do té doby nebyly nikde publikovány.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz