Domácí

Nebýt na to sama. Slováčková pokřtila kalendář s onkologicky nemocnými ženami

Nebýt na to sama. Slováčková pokřtila kalendář s onkologicky nemocnými ženami
Anna Julie Slováčková | Zdroj: Se svolením Tomáše Hradského

Projekt Nebýt na to sama, který pomáhá ženám s onkologickým onemocněním, ve čtvrtek v Brně pokřtil nový kalendář. Ten shrnuje příběhy 13 žen s rakovinou, a to včetně herečky a zpěvačky Anny Slováčkové, která při přípravě kalendáře pomáhala.

"Kalendář pro rok 2023 vznikl v součinnosti s městem Brno, Odbor participace. Přináší poselství o nejcennější hodnotě, kterou v životě máme, a tou je zdraví. Na jeho tvorbě se podílelo 13 žen, do jejichž života vstoupilo onkologické onemocnění v čele s Aničkou Slováčkovou. Jsou zde ženy různého věku a diagnóz z celé ČR," uvedla zakladatelka projektu Nebýt na to sama Andrea Nováková, která si také prošla onkologickým onemocněním.

Slavnostního křtu se ujal ředitel Masarykova onkologického ústavu Marek Svoboda. Své jméno s ním spojila i umělkyně Anna Slováčková, která onemocněla rakovinou prsu. "Každá věc, která nějakým způsobem řeší těžkou tematiku, je prospěšná. Pro mě to je další hezká spolupráce a doufám, že to přinese další prospěch," řekla Slováčková.

Projekt se stal loni vítězem v soutěži participativního rozpočtu města Brna, kde lidé hlasují o projektech, na které by mělo město dát peníze. Do soutěže se přihlásil i letos. Lidé pro něj mohou hlasovat na těchto stránkách. "Pomozte nám svým hlasem uspět ve finále soutěže města Brna Dáme na vás s naším projektem, který dává šanci onkologickým pacientkám různých diagnóz na aktivní způsob života, a to nejen během léčby, ale také při návratu do běžného života," požádala Nováková. Hlasovat mohou obyvatelé Brna starší 18 let.

Související obsah

Ženy se podělily o své příběhy

Kalendář obsahuje fotky žen, které se musely s nemocí vypořádat. Jednou z nich je Lenka Bémová (30). Ta porodila svou dceru mezi druhou a třetí chemoterapií. Všechno začalo bulkou v podpaží.

"Během prvního roku léčby jsem více než polovinu času trávila v nemocnici. Rodinný život po absolvování léčby je pro mě mnohem vzácnější a více si ho vážím. Určitě na to má vliv hlavně dcerka, ale nemoc určitě také," popsala. Její dcerku nyní čeká transplantace jater.

Těžké chvíle si prožila také Věra Závorková (27). Ve 13 letech se vrátila z lyžáku s opuchlým kolenem. Lékaři zjistili, že se jedná o zhoubný nádor a Věře bylo nutné nohu amputovat.

Věra se ale nevzdala. Onemocnění ovlivnilo i výběr školy: "Zvolila jsem si zdravotní lyceum jako přípravu na medicínu. První dva roky školy však byly ještě v souvislosti s dozvuky léčby náročnější, takže jsem změnila obor a odmaturovala v oboru laborantka. Pak už jsem nastoupila do zaměstnání."

Nyní žije převážně sportem, je čtyřikrát až pětkrát do týdne na bazénu a třikrát až čtyřikrát v posilovně. "Jsem pod dohledem paralympijského výboru, proto musím plnit plán, abych se kvalifikovala. Mým momentálním cílem je mistrovství Evropy," řekla Věra. Sní o tom, že by se dostala na paralympiádu v Paříži v roce 2024.

​Podívejte se na přehlídku v rámci projektu Nebýt na to sama:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz