Zahraničí

Vzpoura proti Putinovi! Jeho jaderné plány mu v Kremlu sabotují

Vzpoura proti Putinovi! Jeho jaderné plány mu v Kremlu sabotují
Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Skoro by se zdálo, že si Západ na ruské výhrůžky atomovým útokem už zvykl. Americký prezident Joe Biden dokonce nedávno prohlásil, že Vladimir Putin jaderné zbraně určitě nepoužije. Jenomže opak je údajně pravdou. Podle kremelských zdrojů už se pokusil takový úder otestovat, ale překazili mu to vysocí armádní představitelé.

Neblafujeme, řekl k možnosti jaderného úderu na Ukrajině ruský prezident Vladimir Putin. A údajně skutečně u slov nezůstal. Nukleární zbraně už se měl pokusit cvičně odpálit, informovaly s odvoláním na důvěryhodné zdroje portály Mirror a The Sun.

Testovací nasazení atomového arzenálu, mu ale prý překazili vysoce postavení představitelé armády. Další možností mají být technické komplikace, část ruských jaderných zbraní je údajně nepoužitelná. 

Tvrzení zdroje britského deníku lze navíc opřít o hlášení západních protiraketových systémů. Rusové měli v posledních dnech provést řadu testovacích odpalů střel, jež jsou schopné nést jaderné hlavice. Prý neúspěšně.

Související obsah

Ruští generálové měli Putinova rozhodnutí o válce proti Ukrajině korigovat už několikrát. "Není pochyb o tom, že pokud bude chtít Putin použít taktické jaderné zbraně, setká se s odporem," uvedl expert na politiku šéfa Kremlu Valerij Solovej, který dřív působil na prestižním moskevském Institutu mezinárodních vztahů.

"Nevím, nakolik ten odpor ve výsledku pomůže. Během posledních dvou týdnů měly proběhnout jaderné testy, jeden v Barentsově moři pod vodou a druhý pod zemí v Archangelské oblasti. Před použitím jaderných zbraní je nutné se ujistit, že tyto zbraně jsou plně provozuschopné," vysvětlil Solovej s tím, že to ty ruské pravděpodobně nejsou. Z armády pak Putin dostal zprávu, že test dopadl špatně. Podle Soloveja buď kvůli sabotáži, anebo potížím technického rázu.

Válka od konce září eskaluje, přispěla k tomu mobilizace v Rusku i nezákonná anexe čtyř oblastí na východě a jihu Ukrajiny. Putin v nich ve čtvrtek dokonce vyhlásil stanné právo, připomněla agentura TASS. To výrazně osekává občanské svobody a zavádí přísné tresty včetně trestu smrti, které stanný soud uděluje bez řádného procesu.

Biden změnil názor, Putin podle něj jaderné zbraně nepoužije:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz