Zahraničí

Výroba kokainu v Kolumbii láme rekordy, válka proti drogám je neúspěšná

Výroba kokainu v Kolumbii láme rekordy, válka proti drogám je neúspěšná
Plantáž koky v Kolumbii | Zdroj: Profimedia

Rozloha plantáží s kokou v Kolumbii se zvýšila téměř o polovinu, ruku v ruce s tím vzrostla výroba kokainu. Země s největší produkcí této drogy na světě tak překonala vlastní rekord.

Pěstování koky se loni v Kolumbii rozrostlo o 43 procent oproti předchozímu roku, informuje BBC na základě zprávy Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu. Plantáže tak mají celkovou rozlohu rekordních více než 2 000 kilometrů čtverečních (pro srovnání je to zhruba polovina Zlínského kraje).

Je to nejvíce od roku 2001, kdy úřad začal tyto údaje shromažďovat. Nárůst pěstování koky šel ruku v ruce s nárůstem produkce kokainu z 1 010 tun v roce 2020 na loňských 1 400 tun. Většina kokainu míří do Evropy a Spojených států, které jsou největším spotřebitelem.

Koka je navíc stále kvalitnější, což narkomafii zajišťuje větší produktivitu, upozornil web insightcrime.org, který se zabývá organizovaným zločinem v Latinské Americe.

Související obsah

​Nejvíce plantáží je na severovýchodě Kolumbie u hranic s Venezuelou a na jihozápadě u pobřeží Pacifiku a podél ekvádorských hranic. Polovina plantáží se nachází ve zvláštních zónách hospodaření s půdou včetně přírodních rezervací.

Nový levicový kolumbijský prezident Gustavo Petro označil válku proti drogám za neúspěšnou. Chce amnestii pro překupníky drog, kteří jsou ochotni se vzdát a zanechat obchodu. Navrhl také vykoupit ornou půdu, kterou by přerozdělil drobným zemědělcům, aby se mohli živit legálními plodinami a osvobodili se z násilného područí drogových gangů, na nichž jsou závislí. Nová vláda rovněž navrhuje zachovat a podpořit pěstování koky k legálním účelům.

Související obsah

​Petro považuje drobné pěstitele koky za oběti státu, který léta otravoval jejich půdu pesticidy, aby vymýtil nelegální plantáže. Letecký postřik, který měl plodiny zlikvidovat, byl v roce 2015 pozastaven poté, co soud rozhodl, že používaný herbicid (glyfosát) může způsobovat rakovinu a znečišťovat půdu.

Prezidentův "komplexní" přístup podpořil začátkem října při návštěvě Kolumbie americký ministr zahraničí Antony Blinken. Jeho postoj byl očekáván s napětím. Předchozí pravicový prezident Ivan Duque byl klíčovým spojencem USA v boji proti kolumbijské narkomafii, a ještě v roce 2020 se ho tehdejší prezident Donald Trump snažil přesvědčit, aby jedovaté letecké postřiky obnovil.

Polští manželé podle rozsudku soudu v České republice organizovali drogové rituály. Čeká je vysoký trest:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz