Zahraničí

Které zbraně by rozhodly válku? Expert popsal, co Ukrajina potřebuje k vítězství!

Které zbraně by rozhodly válku? Expert popsal, co Ukrajina potřebuje k vítězství!
Stíhací letoun americké armády F-16 Fighting Falcon používaný v Iráku | Zdroj: Profimedia

I přes mohutnou podporu Ukrajiny Západem a ruské vojenské neúspěchy se nedá říci, že by zatím Putinova armáda házela flintu do žita. Co všechno by Západ musel na Ukrajinu poslat, aby získala jednoznačnou a nekompromisní převahu?

Bojová letadla

"Západ by v současné době udělal nejvíc, kdyby poskytl Ukrajině dva druhy zbraní, o které úpěnlivě už několik měsíců žádá. Jde v první řadě o bojové letouny, například typy F-16 a F-15," prohlásil vojenský publicista Jiří Vojáček.

"Ukrajinské letectvo tvrdilo, že by se s nimi do tří týdnů naučilo bojovat. To je krajně nepravděpodobné, na druhou stranu větší počet kvalitních letounů by Ukrajincům dal možnost efektivněji bojovat proti raketovému ostřelování i masivnímu nasazení dronů z ruské strany," dodal Vojáček.

Ukrajinský portál GSMinfo shrnul hlavní výhody stíhaček F-16, které jsou dle jejich vyjádření ovladatelnější než ruský MiG-29, díky čemuž by mohlo ukrajinské letectvo uvažovat o ovládnutí nebe nad Ukrajinou.

Související obsah

Tanky

Další důležitou zbraní jsou podle Vojáčka tanky. A nemusí to být nutně ty nejmodernější. "Už západní konstrukce z přelomu 80. a 90. let, typicky tanky M1A1 Abrams nebo Leopard 2A4 v nějakých podstatnějších počtech (200 až 300 kusů), by podle mě dokázaly Rusům způsobit obrovské ztráty a změnit situaci na bojišti," vysvětlil Vojáček.

Zatím se ale podle Vojáčka nezdá, že by se k dodávkám takových zbraní USA nebo Německo odhodlaly. "Dá se předpokládat, že by se tak mohlo stát, pokud by Rusové opět převzali iniciativu a nějakým výraznějším způsobem postupovali. Obě země jsou si vědomé, že technologický rozdíl mezi tanky, které většinově používá Rusko a které by mohly poslat ony, je značný a měly by na další průběh bojů zásadní vliv," vyjasnil Vojáček.

Bezpečnostní expert Lukáš Visingr ale zmínil, že se již objevily nepotvrzené spekulace, že by se tanky Abrams mohly na Ukrajině objevit příští rok.

Související obsah

Raketomety

Ukrajina také už nějakou dobu touží po raketách ATACMS. Ty se dají využít mimo jiné v mobilních raketometech HIMARS. Největší výhodou ATACMS je 300kilometrový dostřel. "Pokud Rusko bude pokračovat v nynějším způsobu boje dál a pokud nasadí íránské balistické rakety, tak si myslím, že by Američané mohli kývnou na dodávky raket ATACMS," míní Visingr.

Portál Defense Express tento týden informoval o plánech americké společnosti na navýšení produkce HIMARS. Nyní vyrobí 60 kusů za rok, nově by to mohlo být 96.

Co se týče spolupráce Ruska a Íránu, to může být trnem v oku i pro Izrael. Ten sice již dříve deklaroval, že zbraně na Ukrajinu posílat nebude, pokud ale bude spolupráce obou zmíněných zemí pokračovat nebo se i prohlubovat, můžou Izraelci změnit názor. "Izrael by mohl změnit svou pozici a přistoupit na to, že by se výzbroj předávala přes nějaké třetí země. Izrael i Amerika mají s takovým dodáváním zbraní zkušenosti," řekl Visingr. To by se mohlo týkat i izraelského protiraketového systému Iron Dome.

Bílý dům tento týden potvrdil, že na Krymu jsou specialisté z Íránu, kteří pomáhají Rusům při ovládání íránských dronů, a to včetně útoků na civilní cíle a infrastrukturu. Islámská země pomáhá Rusku i přes nově uvalené sankce. "Íránští představitelé se mohou obávat ruského neúspěchu na Ukrajině, který by ovlivnil Putinovu vizi a ohrozil jeho mocenské postavení, což by mělo v důsledku vliv na íránskou bezpečnost. Írán může pomoc Rusku v dalších měsících i navýšit," stojí v analýze amerického Institutu pro studium války (ISW).

Německý kancléř Olaf Scholz se nechal slyšet, že na Ukrajině jsou nejvíce potřeba protiletadlové systémy a dělostřelectvo, uvedl ukrajinský portál Ukrinform. Němci minulý týden předali Ukrajině protiletadlový obranný systém s raketami IRIS-T a další tři mají následovat.

Podívejte se na rozhovor s vojenským stratégem Richardem Stojarem, který na TN Live mluvil mimo jiné o rostoucí závislosti Ukrajiny na výzbroji ze Západu:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz